Remont zabytkowego Pałacu w Chrzęsnem za dotacje

2012-01-19 16:05
Remont zabytkowego Pałacu w Chrzęsnem
Autor: Samorząd Województwa Mazowieckiego (www.mazovia.pl) Pałac w Chrzęsnem

Kolejny zabytek na Mazowszu odzyskuje dawny blask. Aktualnie realizowany jest remont zabytkowego Pałacu w Chrzęsnem. W ramach przedsięwzięcia, zabytek zyska zaplecze kulturalno-edukacyjne. Unijne dofinansowanie to blisko 7 mln złotych. Remont dobiega końca. Zobacz, jak wygląda zabytkowy Pałac w nowej odsłonie.

Pałac w Chrzęsnem to najstarszy zabytek w powiecie wołomińskim. Obiekt został wybudowany w XVII wieku (1635 rok) dla Stefana Bonawentury Grzybowskiego.
Od 2008 roku trwa remont obiektu.
Władze województa Mazowieckiego podpisały 18 stycznia umowę na dofinasowanie przedsięwzięcia z funduszy unijnych. Dokument podpisali: Marszałek województa Mazowieckiego - Adam Struzik, wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, Starosta Wołomiński - Piotr Uściński oraz Konrad Rytel - Wicestarosta Wołomiński.

Przeczytaj również: MKiDN: "Zabytek Zadbany" 2011. Konkurs dla właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych

- Dzięki funduszom unijnym coraz więcej zabytkowych miejsc na Mazowszu odzyskuje dawny blask, tak jak ten siedemnastowieczny pałac w Chrzęsnem. Mam nadzieję, że stanie się on kulturalną wizytówką powiatu wołomińskiego - skomentował marszałek Adam Struzik.

Dotacje na remont zabytkowego Pałacu w Chrzęsnem
Autor: Samorząd Województwa Mazowieckiego (www.mazovia.pl) Podpianie umowy o dofinansowanie

Remont za dotacje - zakres

Dotacje w kwocie blisko 7 mln złotych (6 mln 996 tys. złotych) sfinansowały odrestaurowanie budynku pałacu wraz z zabytkowym spichlerzem, gdzie stworzono zaplecze kulturalno-edukacyjne. Na parterze powstały sale multimedialne, w których po zakończeniu remontu będą odbywały się m.in. konferencje, wystawy, szkolenia oraz zajęcia dla uczniów z powiatu wołomińskiego.
Pomieszczenia wewnątrz pałacu zaaranżowano na styl dawnej siedziby ziemiańskiej. W ramach prac odnowiono prywatną kaplicę, która w ciągu ostatnich dwóch lat nie funkcjonowała.

Jakie prace remontowe są obecnie prowadzone?

Aktualnie prowadzone są roboty wykończeniowe. Trwa remont posadzek (ułożono drewniane podłogi oraz kamienne elementy posadzek). Wszystkie deatale wewnętrzne zostały poddane pracom konserwatorskim. Odtworzono kominiki, odmalowano wnętrza, a także fasady zewnętrzne wszystkich budynków zabytkowego obiektu. Zakończono remont klatki schodowej (włącznie z kręconymi schodami w baszcie) oraz zawieszono żyrandole. Ostatnim elementem remontu będzie umeblowanie Pałacu zgodnie z jego charakterem. Na ukończeniu są także prace związane z modernizacją spichlerza i dawnego czworaka.
By wołomiński zabytek w pełni odzyskał renesansową świetność pozostaje zagospodarowanie terenu parku krajobrazowego wokół obiektu. Jeszcze w tym roku, zostanie odtworzony jego historyczny układ wraz z małą architekturą, ogrodzeniem i wewnętrznymi drogami. Całkowita wartość projektu to 11 mln 307 tys. złotych, z czego 6 mln 996 tys. to dotacje z Unii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej