Wkrótce rozpoczęcie III etapu budowy obwodnicy Wadowic

2007-06-04 14:55

11 lutego br. krakowski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał z gminą Wadowice porozumienie w sprawie budowy III etapu wadowickiej obwodnicy.

Koszt budowy obwodnicy, który w całości pokryje GDDKiA - wyceniono na ok. 15 mln złotych. Wykupy gruntów i odszkodowania, według szacunków gminy Wadowice, pochłoną prawie 4 mln złotych - te koszty GDDKiA i gmina dzielą po połowie. Łączny koszt realizacji inwestycji to około 19 mln złotych. Gmina Wadowice będzie pełnić rolę inwestora całego przedsięwzięcia; przygotuje i sfinansuje dokumentację projektową oraz uzyska decyzję o pozwoleniu na budowę I i II odcinka obwodnicy. Gmina umożliwi przedstawicielom GDDKiA wzięcie udziału w pracach komisji przetargowej wyłaniającej wykonawcę robót budowlanych oraz w odbiorach robót a także sfinansuje 50 proc. kosztów wykupów i odszkodowań dla II odcinka obwodnicy. Uwzględni także oświetlenie obwodnicy w zadaniach własnych gminy. Po zrealizowaniu zadania przekaże nieodpłatnie grunty pod obwodnicą zrealizowaną w ramach etapów I, II i III. GDDKiA Oddział w Krakowie  natomiast sfinansuje budowę I i II odcinka oraz pokryje 50 proc. kosztów koniecznych wykupów i odszkodowań dla II odcinka. Sprawdzi także poprawność i uzgodni opracowaną dokumentację projektową i materiały przetargowe oraz zleci i sfinansuje nadzór inwestorski nad realizacją inwestycji. Przedstawiciel GDDKiA będzie uczestniczył w pracach komisji przetargowej wyłaniającej wykonawcę robót budowlanych. Przetarg na budowę I odcinka zostanie ogłoszony w marcu br., w związku z tym prace mogą rozpocząć się już w maju lub czerwcu. Zakończenie budowy I odcinka planowane jest na koniec 2004 roku. Przetarg i realizacja II odcinka odbędą się w 2005 roku, a cała obwodnica będzie gotowa na koniec 2005 roku. W III etapie budowy obwodnicy Wadowic powstanie 1,8 km jednojezdniowej drogi klasy GP (główna przyspieszona). W ciągu obwodnicy zostanie zbudowany most nad drogą gminną i rzeką Choczenką oraz dwa skrzyżowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej