Warbud przebuduje Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

2011-04-22 13:01
Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu
Autor: WARBUD SA Projekt teatru przygotowała pracownia KKM Kozień Architekci

W dnu 19 kwietnia br. odbyło się uroczyste podpisanie umowy na przebudowę Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Generalnym wykonawcą realizacji została firma Warbud. Zakończenie przebudowy planowane jest na koniec 2012 roku.

Teatr Muzyczny Capitol po zakończeniu prac zmieni swój wygląd. Nowy gmach teatru będzie nowoczesny, obszerniejszy i bardziej funkcjonalny. Budynek będzie cztery razy większy niż obecnie. Zmieni się wygląd teatru od strony ulicy Piłsudskiego.Obecny, parterowy budynek zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie pięciokondygnacyjny gmach z przeszkleniem w elewacji frontowej, nawiązującym do fasady dawnego kinoteatru.

Zobacz także: Mostostal Warszawa przebuduje Starą Kotłownię w Olsztynie

Dziś w tym miejscu stoi budynek Odra-Film, który zostanie wkomponowany w przebudowaną bryłę nowego Capitolu. Po przebudowie pomieści głównie biura i hotel dla artystów. Dzisiejszy dziedziniec między budynkiem głównym teatru, a obiektem Odra-Film zostanie “wchłonięty” w strefę powiększonej sceny.

Warbud przebuduje i wyposaży obiekt w nowoczesne systemy pozwalające na realizację dużych i efektownych musicali. Scena Capitolu zostanie powiększona o istniejący za nią dziedziniec, będzie głębsza i wyższa. Możliwości techniczne teatru staną się nieporównanie większe i pozwolą na duży rozmach inscenizacyjny, użycie nowoczesnych efektów kaskaderskich i dynamiczne zmiany dekoracji w trakcie spektakli. Powstanie też scena kameralna ze studiem nagrań. Teatr zyska sale prób, garderoby i magazyny. Do nowej siedziby przeniosą się też biura administracji teatru, które dziś mieszczą się po przeciwnej stronie ulicy.W Capitolu działać będzie również restauracja, klub aktora oraz hotel dla występujących gościnnie artystów.

Podstawowe parametry widowni i sceny po przebudowie:   

  • dodatkowe 48 miejsc na widowni
  • scena obrotowa o średnicy 7 m
  • 4 zapadnie sceniczne o wysokości 3,9 m

W czasie podpisywania kontraktu na przebudowę Capitolu Spółkę Warbud reprezentował p. Grzegorz Koprowski, Dyrektor Regionu Południe. Ze strony zamawiającego obecni byli: p. Konrad Imiela, Dyrektor Naczelny i Artystyczny TM oraz p. Danuta Kowalczyk, Główny Księgowy.

Parametry:

  • Kubatura po przebudowie: 102 476 m3
  • Powierzchnia zabudowy: 4409 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 10 958 m2
  • Termin realizacji: maj 2011 - grudzień 2012
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej