Mostostal Warszawa przebuduje Starą Kotłownię w Olsztynie

2011-04-19 13:40
Mostostal Warszawa
Autor: Mostostal Warszawa

Mostostal Warszawa podpisał 13 kwietnia br. umowę z uczelnią wyższą na modernizację i rozbudowę budynku Starej Kotłowni w Olsztynie. Zabytkowy budynek kotłowni na terenie olsztyńskiego miasteczka uniwersyteckiego Kortowo zostanie zaadaptowany na potrzeby Centrum Edukacji Technologicznej – miejsca gdzie w formie wystaw będą prezentowane osiągnięcia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie nauk technicznych.

Umowa ze szkołą wyższą na realizację inwestycji pt. Modernizacja i rozbudowa obiektu na Centrum Edukacji Technologicznej „Stara Kotłownia” o wartości 12,7 mln zł podpisana została 13 kwietnia. Dokument w imieniu inwestora sygnował Rektor UWM, prof. dr hab. Józef Górniewicz, natomiast wykonawcę reprezentował Rafał Kur, dyrektor olsztyńskiego oddziału działającego w ramach struktur Regionu Północnego Mostostalu Warszawa.

Na Centrum składać się będą sale ekspozycji osiągnięć technologicznych uczelni, dział archiwalny i dydaktyczny. Wnętrza XIX-wiecznego budynku staną się również miejscem spotkań przedsiębiorców i naukowców.

Prace budowlane przy zabytkowym obiekcie, który powstał w latach 1884-1889, będą nadzorowane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. By zachować dawny klimat i specyfikę miejsca pozostawione zostaną kotły La Monte’a i zsypy węglowe. Dzięki temu zobrazowana zostanie historyczna funkcja obiektu.

Rozebrany i odrestaurowany zostanie charakterystyczny ceglany krzywy komin kotłowni który służył wielu pokoleniom studentów kierunków inżynieryjnych do ćwiczeń geodezyjnych. Kubatura modernizowanego obiektu wynosi 12 780 m3, a prace budowlane potrwają do końca 2011 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej