Tunel pod Świną gotowy! Zdjęcia, film z budowy, aktualności

2021-11-18 16:00
tunel pod świną
Autor: UM Świnoujście/Sweco Tunel po Świną będzie miał długość 1780 m

Tunel pod Świną połączył wyspy Uznam i Wolin. Wydrążyła go maszyna TBM "Wyspiarka", która aktualnie jest demontowana na wyspie Wolin. Trwają też prace konstrukcyjne wewnątrz tunelu. Kiedy tunel będzie gotowy? Zobacz najnowsze zdjęcia i film z budowy.

Spis treści

 1. Tunel pod Świną - aktualności
 2. Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce
 3. Film z budowy tunelu pod Świną
 4. Przebieg tunelu pod Świną
 5. Kiedy przejedziemy tunelem pod Świną?

Gigantyczna maszyna TBM do drażenia tunelu pod Świną, o wadze ponad 3000 ton, długości 105 m i 13,4 m średnicy powstała w Chinach. W październiku 2020 roku przypłynęła do Świnoujścia.

Chiński statek Da Chang. Przywiózł maszynę do wiercenia tunelu w Świnoujściu

Tunel pod Świną - aktualności

Maszyna drążąca TBM (ang. Tunnel Boring Machine) „Wyspiarka” jest demontowana. Trwają  prace konstrukcyjne wewnątrz tunelu.

Tunel pod Świną będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce

Tunel pod Świną to 1484 m tunelu drążonego maszyną TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi 1780 metrów. Maszyna TBM Wyspiarka, rozpoczęła drążenie tunelu na wyspie Uznam na początku marca 2021. Po przejściu pod dnem Świny zakończy pracę na wyspie Wolin.

Inwestorem projektu jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie. Wykonawcą jest konsorcjum PORR/Gulermak.

Koszt budowy tunelu to ponad 912 mln zł, z czego przeszło 775 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Resztę miasto Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

Więcej m.in. o technologii budowy tunelu pod Świną TUTAJ.

Tunel w Świnoujściu
Autor: PORR S.A. Schemat przebiegu tunelu w Świnoujściu

Film z budowy tunelu pod Świną

Przebieg tunelu pod Świną

 • Inwestycja rozpocznie się na wyspie Uznam w rejonie oczyszczalni ścieków przy ulicy Karsiborskiej.
 • Następnie, równoległe do tej ulicy planowana trasa zagłębia się stopniowo i przechodzi pod ul. Karsiborską skręcając obok oczyszczalni ścieków w kierunku północnym w stronę cieśniny Świny.
 • Przekroczenie Świny nastąpi na osi wyznaczonej pomiędzy terenami użytkowanymi przez Poltramp Yard oraz Bazą Paliw Płynnych – po stronie wyspy Uznam a terenem nabrzeża użytkowanego przez Energopol S.A. na wyspie Wolin w pobliżu Bazy Promów Morskich na wyspie Wolin.
 • Następnie przechodzi w pobliżu odcinka końcowego stanowiska promowego nr 1, a następnie w pasie terenu pomiędzy ul. Fińską a parkingiem dla pojazdów ADR będącego częścią Terminala Promowego.
 • Wyjście na poziom terenu następuje ok. 300 m przed skrzyżowaniem ul. Wolińskiej, Fińskiej i Duńskiej.
 • Odcinek końcowy trasy zlokalizowano na skrzyżowaniu ulic: Fińskiej, Duńskiej i Wolińskiej.

Czytaj też:

Tunel w Świnoujściu
Autor: GDDKiA Trwają prace konstrukcyujne wewnątrz tunelu w Świnoujściu

Kiedy przejedziemy tunelem pod Świną?

Zgodnie z zapowiedziami tunelem pod Świną przejedziemy w 2022 roku, natomiast drogą ekspresową od północy na południe naszego kraju w 2024.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej