Tunel do stadionu PGE Arena Gdańsk gotowy na EURO 2012. ZDJĘCIA

2012-02-10 15:08
Tunel do stadionu PGE arena Gdańsk - budowa
Autor: GIK Budowa tunelu do stadionu PGE Arena Gdańsk

Budowany w Gdańsku tunel dla pieszych, który połączy stadion PGE Arena Gdańsk z Trasą Słowackiego jest prawie gotowy. Budulcem nowo budowanego przejścia są żelbetowe prefabrykaty. Tunel z pewnością ułatwi komunikację kibicom, którzy przyjadą do stolicy Trójmiasta na mistrzostwa EURO 2012. Zobacz zdjęcia z budowy.

W Gdańsku montowany jest tunel, który połączy stadion PGE Arena Gdańsk z ulicą Uczniowską. Roboty budowlane rozpoczęły się 31 stycznia 2012 roku, i jeśli pogoda będzie sprzyjać, (brak silnego wiatru) zostaną ukończone 10 lutego, w późnych godzinach nocnych.

Przeczytaj również: Oczyszczalnia ścieków Czajka: tunel pod Wisłą prawie gotowy

Tunel do stadionu PGE Arena na EURO 2012

Tunel budowany jest z gotowych elementów żelbetowych. Prefabrykaty na plac budowy dostarcza fabryka Gdańsk - Kokoszki. Roboty budowlane rozpoczęły się od ustawienia dźwigu o nośności 250 ton, za którego pomocą montowane są kolejne elementy konstrukcji. Tunel będzie tworzyło 15 segmentów, po 3 elementy każdy. "Ściany" boczne o wadze po ok. 20 ton przewożone są bezpośrednio z fabryki, natomiast element górny konstrukcji, ze względu na kubaturę (55 ton) przetransportowany został nocą. Tunel budowany jest na wysokości bram stadionu PGE Arena, które prowadzą na ul. Uczniowską. Tunelu będzie dużym ułatwieniem dla kibiców, którzy przyjadą do Gdańska na mistrzostwa EURO 2012. Koszt inwestycji to 135 mln złotych netto.

Tunel w liczbach

min. szerokość 18,5 metra
wysokość skrajni 2,5 metra
wysokość wewnątrz tunelu około 5,5 metra
wysokość całej konstrukcji około 8 metrów.

Pomiędzy ulicą Uczniowską, a stadionem w przyszłości powstanie dwupasmowa Droga Zielona, która budowana będzie w ramach trzeciego zadania Trasy Słowackiego. W tym miejscu nowa droga będzie przebiegała na kilkumetrowym nasypie od strony Zaspy, a nad torami przebiegać będzie na estakadzie. W przeciwnym kierunku, zaraz za tunelem, droga obniży się o kilkanaście metrów, ponieważ główne jezdnie trasy przejdą pod przyszłym skrzyżowaniem Drogi Zielonej i Marynarki Polskiej. Droga Zielona zostanie wybudowana już po mistrzostwach EURO 2012.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej