Oczyszczalnia ścieków Czajka: tunel pod Wisłą prawie gotowy

2012-01-23 14:35
Tunel przesyłowy pod Wisłą
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawa Wnętrze tunelu przesyłowego pod Wisłą

W Warszawie został wybudowany pierwszy w historii tunel przesyłowy pod Wisłą. Tunel powstał w ramach największej w Europie eko-inwestycji - rozbudowy oczyszczalni ścieków Czajka, położonej na prawym brzegu rzeki. Po modernizacji oczyszczalnia ścieków przyjmie nieczystości z północnej i centralnej części lewobrzeżnej Warszawy. Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przespacerowała się tunelem pod dnem Wisły.

Od lutego 2008 roku, warszawska Oczyszczalnia Ścieków Czajka jest modernizowana. Jednym z kluczowych projektów w ramach inwestycji jest budowa układu przesyłowego (tunelu) ścieków z lewobrzeżnej części Warszawy do Oczyszczalni Ścieków "Czajka" - znajdującej się na prawym brzegu Wisły.

Przeczytaj również: Stacja kolejowa Warszawa Stadion już prawie gotowa! Zobacz zdjęcia

Tunel pod dnem Wisły jest już prawie gotowy. Aktualnie trwają roboty związane z poprowadzeniem instalacji rurociągowej, która zostanie zabetonowana w dolnej części tunelu. Prezydent m.st. Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz, 22 stycznia przespacerowała się nowo wybudowanym tunelem.

- Jesteśmy w wyjątkowym miejscu, którego w Warszawie do tej pory nie było. Niebawem popłyną tędy ścieki, jest to więc pierwszy i ostatni moment, kiedy możemy przejść tym tunelem. Wreszcie skończy się w Warszawie sytuacja, w której 40 proc. ścieków trafiało do Wisły. Jest to w tej chwili największa w Polsce i jedna z największych w Europie inwestycji środowiskowych. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ta inwestycja dobiega końca. – skomentowała Prezydent Warszawy.

Tunel pod Wisłą

Tunel (układ przesyłowy) pod Wisłą rozwiąże problem ścieków z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy, które trafiają do Wisły. Układ przesyłowy przejmie nieczystości i doprowadzi je syfonem pod rzeką oraz kolektorem biegnącym przez Białołękę do rozbudowanej Oczyszczalni Ścieków Czajka.
Nowo wybudowany i pierwszy w historii tunel przesyłowy pod rzeką został wybudowany przy użyciu tarczy TBM. Obiekt ma długość ok. 1300 m. Wewnątrz tunelu zostaną poprowadzone dwa rurociągi, o łącznej długości 2,7 km (z czego 1,3 km pod korytem rzeki). Górna, niezabetonowana część tunelu zostanie zaadaptowana na torowisko dla wózka, który posłuży celom eksploatacyjnym. Ponadto, wewnątrz tunelu zostanie zamontowany system wentylacji, telewizji dozorowej, instalacji telefonicznej oraz oświetlenie i elementy sterowania.

Oczyszczalnia Ścieków Czajka - kilka słów o rozbudowie

Pod koniec stycznia 2008 roku, została podpisana umowa na modernizację Oczyszczalni Ścieków Czajka. Inwestor przedsięwzięcia - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisał umowę na rozbudowę obiektu. Wartość inwestycji, która została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - to ok. 519 mln euro. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum, którego liderem jest Warbud.
Docelowo po rozbudowie oczyszczalnia będzie mogła przyjąć z południowej i centralnej części lewobrzeżnej Warszawy, aż 435 300 m3 ścieków na dobę, co w skali roku wyniesie ok. 18 tys. ton osadów. Oznacza to, że przepustowość wzrośnie niemal dwukrotnie. Inwestycja ma zostać ukończona w II kwartale 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej