Trójmiejskie lotnisko planuje duże inwestycje

2007-05-17 17:34

Na konferencji prasowej podsumowującej 2006 rok ogłoszono plany inwestycyjne Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Wśród nich znalazła się rozbudowa pasa startowego oraz dróg kołowania, a także ogłoszenie międzynarodowego konkursu na nowy terminal pasażerski.

Wielkie inwestycje na trójmiejskim lotnisku spowodowane są wzrostem ruchu. W ubiegłym roku port lotniczy obsłużył 1 250 000 pasażerów - to absolutny rekord. Liczba ta cały czas rośnie. Dlatego też władze portu lotniczego już zaplanowały powiększanie płyty postojowej i rozbudowa świateł naprowadzających. Przedsięwzięcia warte 8,6 mln zł. mają się rozpocząć wiosną tego roku. Także w 2007 roku wykonana będzie dokumentacja drogi kołowania, drogi patrolowej, stanowiska do odladzania oraz bazy technicznej. Dokumentacja ta będzie niezbędna do ubiegania się o dofinansowanie unijne.
Za kilka miesięcy zostanie oddany do użytku biurowiec, w którym siedzibę będą miały firmy związane z obsługą ruchu cargo. Możliwa będzie też rozbudowa magazynów cargo, która pochłonie 1,2 mln zł. Te parce zakończą się prawdopodobnie w czerwcu. Jednak to nie wszystkie obiekty, które będą gotowe w 2007 roku. Do tej grupy dołączy także Biuro Przepustek SOL, które obecnie jest przebudowywane.
Kolejną propozycją władz lotniska jest powiększenie terminala pasażerskiego. Ta inwestycja może kosztować nawet 7 mln zł. Także w tym przypadku trzeba będzie ubiegać się o środki unijne. Na razie trzeba wykonać dokumentację, uzyskać pozwolenia. Budowa nowego terminalu rozpocznie się w 2008 roku i potrwa co najmniej trzy lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej