Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy: most w budowie. ZDJĘCIA

2012-02-09 9:22
Trasa Uniwersytecka w Bygdoszczy - budowa estakady
Autor: Firma Gotowski Bydgoszcz: budowa estakady w ramach Trasy Uniwersyteckiej

W Bydgoszczy budowana jest Trasa Uniwersytecka, której istotnym elementem jest podwieszany most nad Brdą. Stalowa konstrukcja mostu ma się opierać na 70-metrowym pylonie. Prowadząca roboty budowlane Firma Gotowski rozpoczęła właśnie montaż pylonu. Będzie się on składał z ponad 150 elementów. Zobacz, jak powstaje Trasa Uniwersytecka.

Od jesieni ubiegłego roku budowana jest najważniejsza inwestycja drogowa w Bydgoszczy - Trasa Uniwersytecka. W ramach inwestycji powstanie m.in. dwujezdniowej droga (po dwa pasy ruchu w każda stronę), podwieszany most na Brdą, dwupoziomowe skrzyżowanie oraz kładka dla pieszych.

Jakie roboty budowlane są prowadzone?

Aktualnie generalny wykonawca, firma Gotowski prowadzi roboty budowalne związane z montażem pylonu (nad ul. Toruńską), na którym zostanie podwieszona stalowa konstrukcja mostu. Docelowo, pylon będzie miał 70 metrów wysokości. Stalowe "nogi" konstrukcji mają już 5 metrów wysokości i z dnia na dzień pną się w górę. Cały pylon będzie zbudowany w sumie ze 154 elementów, które są spawane za sobą na placu budowy. Dotychczas, budowlańcy zamontowali 19 z nich.

- Roboty budowlane prowadzone są jednocześnie przy czterech „nogach”, na których będzie opierał się podwieszany most nad Brdą – wyjaśnia zastępca dyrektora technicznego ds. produkcji, Paweł Pietraszak.

Jak dotąd wykonano prace przy fundamentach obiektu, które sięgnęły blisko 35 metrów. Jednocześnie robotnicy budują przyczółki na skarpie Wzgórza Wolności pod nową kładkę, która połączy rozcięty szlak spacerowy wytyczony po południowej skarpie miasta. Jednakże, główna konstrukcja kładki (łuk) będzie budowany pod koniec roku. Priorytetem jest wybudowanie pylonu. Roboty budowalne związane z budową estakady wykonują budowlańcy z firmy „Mosty Łódź”.

Trwa właśnie przygotowywanie rusztowań do budowy kolejnego fragmentu trasy nad ul. Toruńską, którą przebiega drogą krajową nr 80. Kierowcy podróżujący tą trasą muszą liczyć się z przewężeniem drogi oraz ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Piesi powinni korzystać ze specjalnego przejścia wytyczonego pod rusztowaniem.

Przeczytaj również: Montaż mostu w centrum Bydgoszczy na ukończeniu. Zobacz zdjęcia z placu budowy

Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy

Bydgoska Trasa Uniwersytecka jest 1600-metrowym przedłużenie ulicy Ogińskiego na odcinku od ulicy Powstańców Wielkopolskich do ulicy Wojska Polskiego na Wzgórzu Wolności. Nowo budowana droga biegnie estakadą nad ulicą Jagiellońską, mija dworzec PKS, dalej podwieszanym mostem nad Brdą i ulicą Toruńską.

Głównym elementem projektowanego mostu przez Brdę jest pomost podwieszony do stalowej konstrukcji pylonu. Projektowany pomost ma kształt przenikających się podków i zostanie podwieszony do pylonu za pomocą lin znajdujących się po obu jego stronach. Jezdniama się znajdować ok. 11-14 metrów nad ziemią. W ramach inwestycji, poza budową mostu z 70-metrowym pylonem, powstaną m.in. dwupoziomowe skrzyżowanie z ulicą Jagiellońską.
Ponadto, firma Gotowski wybuduje kładkę dla pieszych i rowerzystów na wysokości ulicy Słowiańskiej, ekrany akustyczne oraz zajmie się zagospodarowaniem terenów zielonych. Ważnym dla miasta elementem projektu jest budowa węzła typu karo, który powstanie w pobliżu dworca PKS. Dzięki czemu, będzie możliwy zjazd i wjazd na trasę z ulicy Jagiellońskiej.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 213 mln złotych. Projekt otrzymał dotacje ze środków unijnych w wysokości 93 mln złotych. Trasa ma zostać oddana do użytku w 2013 roku.

Inwestor: Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
Wykonawca: konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź SA z Łodzi (lider), Firma Gotowski BKiP Sp. z o.o. z Bydgoszczy (partner), Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Sp. z o.o. z Kobylarni "Brzoza Bydgoska" (podwykonawca)

Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy. Wizualizacja mostu przez Brdę
Autor: UM Bydgoszcz Trasa Uniwersytecka w Bydgoszczy. Most przez Brdę
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej