Technologia modułowa: szpital w trzy miesiące

2010-07-23 14:07
Warszawa: W trzy miesiące szpital
Autor: UM Warszawa

Na warszawskim Ursynowie w trzy miesiące zbudowano szpital z ponad 30 modułów. Moduły były wyposażone we wszelkie przewidziane w projekcie instalacje i elementy wykończeniowe. Tak powstało Dzienne Ursynowskie Centrum Zabiegowe przy ul. Kajakowej 12. Koszt inwestycji wyniósł ok. 30 mln zł.

- W Szwajcarii już od 40 lat szpitale są budowane w tym systemie. To nie jest kwestia mody. Technologie modułowe pozwalają na szybką reakcję na potrzeby mieszkańców – zauważa wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz podczas wizyty w wybudowanym szpitalu.

Przedsięwzięcie polegało na utworzeniu, w ramach struktur SPZLO Warszawa Ursynów, Dziennego Ursynowskiego Centrum Zabiegowego (DUCZ), specjalizującego się w wykonywaniu procedur jednego dnia w zakresie chirurgii, ortopedii, urologii, ginekologii, okulistyki, endoskopii, z możliwością zwiększenia panelu świadczeń. Zakłada się rotacyjne świadczenie usług. Wykonywanie zabiegów w tzw. trybie jednodniowym jest tańsze dla płatnika i wygodniejsze dla pacjentów. Jest też bezpieczniejsze pod względem ryzyka powikłań infekcyjnych.

Dzienne Ursynowskie Centrum Zabiegowe  w nowoczesnej technologii

Dzienne Ursynowskie Centrum Zabiegowe to 3-kondygnacyjny obiekt zawierający: oddział łóżkowy z 14 stanowiskami, dwie sale operacyjne wraz z zapleczem, śluz dla pacjenta i lekarzy, pomieszczenie wybudzeniowe, endoskopie, pomieszczenie sterylizacji i gabinety diagnostyczno - zabiegowe.

Obiekt składa się z 31 modułów, wykonanych w zakładach produkcyjnych Cadolto w Krölpa w Niemczech. Moduły wykonane są w 90% z prefabrykatów, co oznacza, iż każdy moduł zawiera w sobie wszelkie przewidziane w projekcie instalacje, elementy wykończeniowe. Pokoje są niemal całkowicie gotowe, pomalowane, posiadające oświetlenie, ceramikę sanitarną, meble, stolarkę drzwiową oraz okienną.

Technologia modułowa polega na tym, aby na placu budowy przeprowadzić jedynie prace wykończeniowe oraz instalacyjne. Sale operacyjne wykonane będą w technologii panelowych okładzin ściennych, antybakteryjnych ze stali nierdzewnej. W tej samej technologii wykonane są drzwi specjalistyczne, uchylne oraz przesuwane, wyposażone w automatykę.

Podobne rozwiązania, czyli technologię modułową, zastosowały już publiczne placówki z Opola, Bydgoszczy i Kołobrzegu, a także firma Euromedic w Olsztynie.

Dzienne Ursynowskie Centrum Zabiegowe
Autor: UM Warszawa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej