Szpital w Siedlcach w nowej odsłonie. ZDJĘCIA

2012-05-29 16:13
Szpital w Siedlcach w nowej odsłonie
Autor: Radosław Strzaliński W odnowionym budynku znajduje sie, m.in. Centrum Zdrowia Psychicznego oraz dwie poradnie

Miejski Szpital w Siedlcach został wyremontowany. W ramach projektu został zaadaptowany zabytkowy budynek, w którym aktulanie znajduje się oddział psychiatryczny i izba przyjęć. Zrealizowanie wartej blisko 10 mln inwestycji umożliwiły unijne dotacje przekazane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Szpital w Siedlcach czekał na generalny remont od ponad dwudziestu lat. Jednakże, w 2010 roku władze województwa Mazowieckiego przeznaczyły unijne dotacje na modernizację zabytkowej placówki. Po trwającym półtora roku remoncie siedlecki szpital wygląda jak nowy. Uroczyste otwarcie szpitala odbyło się 24 maja.

Przeczytaj również: Remont Szpitala w Miedzylesiu zakończony

W wydarzeniu uczestniczyli, m.in. Cezary Rzemek-wiceminister zdrowia, Janina Orzełowska reprezentująca Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Anna Sochacka, przewodnicząca Rady Społecznej ZOZ, która dokonała symbolicznego przecięcia wstęgi podczas otwarcia.

Remont szpitala w Siedlcach

Remont zabytkowego szpitala obejmował modernizację nieużytkowanych dotychczas pomieszczeń w zachodnim skrzydle placówki oraz przystosowanie ich do funkcji hospitalizacyjnych. W ramach przedsięwzięcia powstał oddział psychiatryczny na 56 łóżek oraz izba przyjęć. Ponadto, w wyremontowanej części obiektu zostały wybudowane poradnia zdrowia psychicznego i klinika leczenia uzależnień. Poddasze budynku zaadaptowano na pomieszczenia dla personelu medycznego.
W szpitalnym budynku o powierzchni ponad 1200 m2 oprócz Centrum Zdrowia Psychicznego, przeniesionego z budynku przy u. Bema, znajduje się Pododdział Dzienny Psychiatryczny Ogólny (na 12 łóżek). Remont objął przede wszystkim roboty rozbiórkowe, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz naprawę elewacji budynku. Szpital został wyposażony w nowe instalacje, m.in. elektryczne, sanitarne i centralnego ogrzewania, wentylacji i sieci teleinformatycznej. Na korytarzach zostały zamontowane kamery. W ramach realizacji zostały wybudowane parkingi, drogi wewnętrzne i chodniki. Szpital został w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie prace remontowe odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków.

Całkowity koszt modernizacji to 9 mln 848 tys. złotych, z czego blisko 6,4 mln złotych to unijne dotacje. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z miastem Siedlce oraz siedleckim Centrum Kultury i Sztuki.

Szpital w Siedlcach w nowej odsłonie
Autor: Radosław Strzaliński Uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia

Szpital w Siedlcach - historia

Szpital w Siedlcach to zabytkowa zabudowa z XIX wieku. Wybudowany w 1832 roku obiekt początkowo towrzyło 5 odddziałów. Warto zaznaczyć, że początki siedleckiej placówki sięgają XVIII wieku. W 1793 roku, z inicjatywy fundacji księżnej Aleksandry Ogińskiej został wybudowany drewniany budynek przy ulicy Starowiejskiej 15, w którym pełnił rolę przytułku dla ubogich, starców i kalek. Inicjatywa ta zapoczątkowała trwajacą do dzisiaj praktykę lecznictwa stacjonarnego.

Szpital przy ul. Starowiejskiej działał do 1989 roku, wówczas został zamknięty, a oddziały szpitalne zostały przeniesione do wybudowanego obok nowego gmachu. Przez ponad 20 lat budynek niszczał, aż wreszcie w 2010 roku władze miasta zadecydowały o jego rewitalizacji. Staraniem Dyrekcji siedleckiego szpitala oraz władz miasta, uzyskano dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Umowę w sprawie współfinansowania inwestycji przez Samorząd Województwa Mazowieckiego podpisano 12 listopada 2010 roku i tym samym budowa ruszyła 7 grudnia 2010 roku. Inwestycja została ukończona w maju 2012 roku. Generalnym wykonawcą przedsięwzięcia był Zakład Budowlany Sitkowski – Czap z Mińska Mazowieckiego.

Szpital w Siedlcach (adaptacja zachodniego skrzydła)

Nazwa: Miejski Szpital w Siedlcach
Lokalizacja: Siedlce, ul. Starowiejska 15, woj. mazowieckie
pow. użytkowa [m2]: 1204 75
Realizacja: 2010-2012
Stan inwestycji: zrealizowana

Inwestor: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Generalny wykonawca: Zakład Budowlany Sitkowski - Czap.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej