Szpital w Międzylesiu po remoncie. ZDJĘCIA

2019-04-08 14:16
Szpital w Międzylesiu
Autor: Międzyleski Szpital Specjalistyczny Szpital w Międzylesiu jest szpitalem II poziomu referencyjnego, z którego usług może korzystać każdy ubezpieczony z terenu całego kraju

Jedna z największych placówek zdrowotnych na Mazowszu-Szpital w Międzylesiu (znany również jako Szpital Kolejowy) została wyremontowana. Rozpoczęta i zawieszona w latach 90-tych ubiegłego wieku, przebudowa wreszcie dobiegła końca w 2012. Wtedy szpital powiększył się o nowy budynek, do którego została przeniesiona przyszpitalna przychodnia. Szpital w Międzylesiu sukcesywnie modernizuje pomieszczenia i zaplecze diagnostyczne placówki.

Burzliwa historia Szpitala w Międzylesiu

Budowa Szpitala w Międzylesiu rozpoczęła się w 1954, a w październiku 1960 nastąpiło uroczyste otwarcie placówki. Z założenia miał to być szpital dla pracowników kolei i ich rodzin, dlatego dostał nazwę Centralny Szpital Kolejowy w Warszawie – Międzylesiu. Aż do końca października 1998 szpital był związany wyłącznie z Polskimi Kolejami Państwowymi. W latach 70. w szpitalu było 520 łóżek dla pacjentów.

W 1983 zaczął się pierwszy etap rozbudowy szpitala. Jako pierwszy 1987 roku powstał hotel dla pielęgniarek, dzięki czemu powstała baza dla zamiejscowych pracowników. W latach 90. ruszył kolejny etap, czyli budowa 8-kondygnacyjnego bloku D na 280 łóżek z 6 salami operacyjnymi, centralną sterylizatornią, blokiem intensywnego nadzoru na 22 łóżka, zakładem szybkiej diagnostyki. W kolejnych budynkach miały powstać kuchnia, budynek główny z głównym wejściem oraz budynek przychodni specjalistycznej. Remont trwał, a szpital nieprzerwanie przyjmował pacjentów.

W roku 1999 wprowadzona została reforma, która doprowadziła do głębokiej zapaści większość placówek kolejowej służby zdrowia. Lecznictwo kolejowe praktycznie w ogóle nie zostało uwzględnione w założeniach reformy. Ta sytuacja doprowadziła do zaniechania rozbudowy szpitala oraz duże zamieszanie i chaos. Dopiero w 2012 roku zawieszona w latach 90-tych przebudowa wreszcie dobiegła końca. Projekt o wartości 23 mln złotych został sfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Odtąd Szpital w Międzylesiu sukcesywnie modernizuje pomieszczenia i zaplecze diagnostyczne placówki.

Zobacz jak wygląda Szpital w Międzylesiu po remoncie

Od 1999 roku Szpital jest szpitalem II poziomu referencyjnego, z którego usług może korzystać każdy ubezpieczony z terenu całego kraju. Przyjmuje pacjentów z całej Polski, ubezpieczonych w NFZ, pacjentów pełnopłatnych oraz świadczy usługi na rzecz innych zakładów opieki zdrowotnej – publicznych i niepublicznych, a także zakładów pracy.

Oddziały w Szpitalu w Międzylesiu:

 • Anestezjologii i Intensywnej Terapii
 • I Wewnętrzny
 • Urologiczny i Onkologii Urologicznej
 • Nefrologiczny ze Stacją Dializ,
 • II Wewnętrzny i Gastroenterologii (z Pododdziałem Gastroenterologicznym)
 • Otolaryngologiczny
 • Neurologiczny (z Pododdziałem Udarowym i Rehabilitacji Neurologicznej)
 • Dermatologii Dorosłych
 • Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej
 • Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej
 • Kardiologii i Chorób Wewnętrznych,
 • Ginekologiczno-Położniczym
 • Neonatologicznym
 • Okulistyczny
 • Izba Przyjęć

Ponadto w strukturach szpitala działa Specjalistyczna Przychodnia Przyszpitalna, Zakład Medycyny Rodzinnej (POZ) oraz zakłady i pracownie diagnostyczne i diagnostyczno-lecznicze.

Szpital w Międzylesiu - dojazd:

Bursztynowa 2
04-749 Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej