Stuletni dworzec w Leżajsku po remoncie. ZDJĘCIA!

2012-08-06 12:05
Dworzec w Leżajsku po remoncie
Autor: PKP SA Dworzec w Leżajsku ma zamontowane na dachu baterie słoneczne

Dobiegł końca remont ponad stuletniego dworca na Podkarpaciu. PKP odnowiły dworzec w Leżajsku kosztem ponad 5 milionów złotych. Obiekt został wyposażony w kolektory słoneczne, dzięki którym pozyskana energia posłuży do podgrzewania wody. Budynek zostanie nową wizytówka miasta.

PKP realizują szeroko zakrojony programy przebudowy dworców. W dniu 3 sierpnia został oddany do użytku po gruntownej przebudowie zabytkowy dworzec w Leżajsku.

Zobacz również: Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna. FILM i ZDJĘCIA!

Dworzec w Leżajsku a remont

W ramach remontu odnowiono elewację budynku, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową oraz wyremontowano dach, na którym zamontowano kolektory słoneczne. Jest to nowatorskie rozwiązanie dla budynków kolejowych, dzięki któremu pozyskana energia posłuży do pogrzewania wody. Ponadto, modernizacja objęła dworcową przestrzeń, która jest bardziej funkcjonalna i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych - została zainstalowana winda osobowa, a hol kasowy i poczekalnia zostały przebudowane. Dla osób słabowidzących zostały zamontowane płytki kierunkowe, które ułatwią korzystanie z dworca.

Obiekt został wyposażony w parking na 70 miejsc postojowych (w tym stanowiska dla osób niepełnosprawnych) i monitoring. Cześć dworcowych pomieszczeń zostanie zagospodarowana przez Urząd Miasta.

Nowy zabytkowy dworzec

Remont zakładał również odnowienie historycznych elementów budynku. Drzwi i ścianka działowa na piętrze zostały oryginalne. Warto nadmienić, że do wykończenia zabytkowej posadzki brakujące elementy specjalnie sprowadzono od producenta z Afryki.

Dworzec w Leżajsku został wybudowany w XIX wieku (1896 rok) i utrzymany w galicyjskim stylu. Przebudowa prowadzona była pod nadzorem konserwatora zabytków. Prace za blisko 5,3 mln złotych przeprowadził tarnowski wykonawca, spółka Ład-Bud. Realizacja została sfinansowana z budżetu Państwa oraz środków własnych PKP. Projekt architektoniczny opracowało Biuro Inżynierskie Lemaz z Lubaczowa. Nadzór inwestorski prowadziła firma Kolmen z Lublina.

Leżajski dworzec

lokalizacja: Plac Dworcowy, ul. Mickiewicza, Leżajsk (woj. podkarpackie)
stan inwestycji: zrealizowana
realizacja: wrzesień 2011-lipiec 2012

Inwestor: PKP SA
Projekt architektoniczny: biuro inżynierskie Lemaz z Lubaczowa
Generalny wykonawca: Ład-Bud z Tarnowa.

Dworzec w Leżajsku po remoncie
Autor: PKP SA Taki był leżajski dworzec przed remontem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej