Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna. FILM i ZDJĘCIA!

2012-08-03 14:03
Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna
Autor: UM Łódź Schron ma 3 metry wysokości

Od maja 2012 roku prowadzone są prace przygotowawcze do budowy nowego dworca Łódź Fabryczna. Wykonawca - Torpol zakończył już rozbiórkę starego budynku. Aktualnie prowadzone są roboty porządkowe, podczas których odkryto schron z okresu II wojny światowej. Zobacz jak wygląda bunkier z 1944 roku.

W 2015 roku, dworzec Łódź Fabryczna będzie największym dworcem kolejowym w Polsce. Obecnie prowadzone są roboty przygotowawcze, podczas których wykonawca - konsorcjum Torpol natknął się na schron z II wojny światowej.

Dworzec Łódź Fabryczna i historyczny bunkier

Bunkier prawdopodobnie został ustawiony przez Niemców, o czym świadczą drewniane drzwi, które ze względu na oszczedności były montowane w tego typu konstrukcjach w czasie wojny.

Zobacz również: Dworzec Łódź Fabryczna. Wyburzanie zabytkowego obiektu. WIDEO i ZDJĘCIA!

Schron jest jednoosobowy i wysoki na 3 metry. Obiekt ma betonowe ściany o grubości 20 cm. Znalezisko zostało przewiezione na teren przy. ul. Konstantynowskiej, gdzie zostanie odnowione. Należy wspomnieć, że znajduje się tam inny polski, odnowiony już bunkier z okresu II wojny światowej. Na placu budowy jest jeszcze jeden schron, ale jego zły stan techniczny nie pozwala na przetransportowanie budowli w całości. Warto zaznaczyć, że podobne obiekty można znaleźć na dworcu Łódź Kaliska.

Dworzec Łódź Fabryczna a budowa

Wykonawca, Torpol zakończył już rozbiórkę starego budynku, a zabytkowe części dworca (m.in. elementy sztukaterii i ozdobne tralki z balkonów) zostały zabezpieczone i trafiły do pracowni konserwatorskiej. Po rekonstrukcji zostaną wkomponowane w nowy budynek. W ramach projektu przygotowane zostaną również odlewy cennych elementów. Prace ziemne związane z budową mają rozpocząć się niezwłocznie po otrzymaniu przez generalnego wykonawcę pozwolenia na budowę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej