Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna. FILM i ZDJĘCIA!

2012-08-03 14:03
Poniemiecki bunkier na budowie dworca Łódź Fabryczna
Autor: UM Łódź Schron ma 3 metry wysokości

Od maja 2012 roku prowadzone są prace przygotowawcze do budowy nowego dworca Łódź Fabryczna. Wykonawca - Torpol zakończył już rozbiórkę starego budynku. Aktualnie prowadzone są roboty porządkowe, podczas których odkryto schron z okresu II wojny światowej. Zobacz jak wygląda bunkier z 1944 roku.

W 2015 roku, dworzec Łódź Fabryczna będzie największym dworcem kolejowym w Polsce. Obecnie prowadzone są roboty przygotowawcze, podczas których wykonawca - konsorcjum Torpol natknął się na schron z II wojny światowej.

Dworzec Łódź Fabryczna i historyczny bunkier

Bunkier prawdopodobnie został ustawiony przez Niemców, o czym świadczą drewniane drzwi, które ze względu na oszczedności były montowane w tego typu konstrukcjach w czasie wojny.

Zobacz również: Dworzec Łódź Fabryczna. Wyburzanie zabytkowego obiektu. WIDEO i ZDJĘCIA!

Schron jest jednoosobowy i wysoki na 3 metry. Obiekt ma betonowe ściany o grubości 20 cm. Znalezisko zostało przewiezione na teren przy. ul. Konstantynowskiej, gdzie zostanie odnowione. Należy wspomnieć, że znajduje się tam inny polski, odnowiony już bunkier z okresu II wojny światowej. Na placu budowy jest jeszcze jeden schron, ale jego zły stan techniczny nie pozwala na przetransportowanie budowli w całości. Warto zaznaczyć, że podobne obiekty można znaleźć na dworcu Łódź Kaliska.

Dworzec Łódź Fabryczna a budowa

Wykonawca, Torpol zakończył już rozbiórkę starego budynku, a zabytkowe części dworca (m.in. elementy sztukaterii i ozdobne tralki z balkonów) zostały zabezpieczone i trafiły do pracowni konserwatorskiej. Po rekonstrukcji zostaną wkomponowane w nowy budynek. W ramach projektu przygotowane zostaną również odlewy cennych elementów. Prace ziemne związane z budową mają rozpocząć się niezwłocznie po otrzymaniu przez generalnego wykonawcę pozwolenia na budowę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej