STRABAG montuje gigantyczną konstrukcję dachu basenu w Łodzi

2016-04-20 14:48
Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne
Autor: Biuro architektoniczne DEDECO Budynek zaprojektowali architekci z pracowni Dedeco i Orłowski Szymański Architekci

Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne to będzie jeden z najnowocześniejszych kompleksów sportowych w Polsce. Na dachu obiektu właśnie rozpoczął się montaż przestrzennych dźwigarów stalowych o rozpiętości 55 m. Ten etap prac potrwa dwa tygodnie.

Gotowe są już wszystkie główne wiązary części basenowej. Właśnie trwa mocowanie konstrukcji na wcześniej przygotowanych słupach żelbetowych. Po wykonaniu pokrycia dachu rozpoczął się prace wykończeniowe, w tym montaż sufitu akustycznego w hali basenowej, reprofilacja niecek wraz z ułożeniem izolacji i płytek oraz montaż specjalistycznych, certyfikowanych trampolin.

Prace przy realizacji Łódzkiego Akademickiego Centrum Sportowo-Dydaktycznego z 50-metrowym basenem olimpijskim ruszyły w październiku 2014. Dotychczas STRABAG wykonał konstrukcje niecek basenów: olimpijskiego, głębokiego oraz suchego. Ponadto realizowany jest ostatni etap konstrukcji wieży do skoków, trwa również montaż prefabrykowanych trybun na hali basenowej oraz sportowej. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie 28 tys. m².

W Łódzkim Akademickim Centrum Sportowo-Dydaktycznym oprócz 50-metrowego basenu pływackiego i 30-metrowego basenu głębokiego, zaprojektowano również boisko do gier zespołowych, salę do gry w squasha, gabinety rehabilitacji oraz odnowy biologicznej, trzy sale konferencyjne, a także ściankę wspinaczkową wysokości 17 m. W części basenowej i hali sportowej przewidziano łącznie 2,5 tys. miejsc siedzących, w tym miejsca przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W kompleksie będą organizowane najważniejsze imprezy pływackie, również o randze międzynarodowej.

Inwestycja współfinansowana jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Łódź oraz Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Zakończenie prac planowane jest na luty 2017. Wartość inwestycji szacowana jest na ponad 100 mln zł.

Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne
Autor: STRABAG Montaż przestrzennych dźwigarów stalowych o rozpiętości 55  na dachu basenu w Łodzi

Nazwa inwestycji: Łódzkie Akademickie Centrum Sportowo-Dydaktyczne
Lokalizacja: ul. Wróblewskiego, Łódź
Funkcja: obiekt sportowy
Inwestor: Politechnika Łódzka
Generalny wykonawca: STRABAG
Projektant: Dedeco i Orłowski Szymański Architekci
Ilość kondygnacji: 5 nadziemnych, 1 podziemna
Powierzchnia użytkowa: 28 tys. m²
Rozpoczęcie budowy: listopad 2014
Zakończenie budowy: luty 2017
Wartość inwestycji: 100 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej