Strabag buduje Centrum Dziedzictwa Kulturowego w podwarszawskim Pruszkowie

2014-12-19 12:23
centrum dziedzictwa kulturowego pruszkow
Autor: KONTRAPUNKT V-projekt Projekt Centrum opracował zespoł projektowo-inwestycyjny KONTRAPUNKT V-projekt

Pruszków rozpoczął budowę Centrum Dziedzictwa Kulturowego, które będzie siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury, Zespołu Tańca Ludowego "Pruszkowiacy" oraz Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych. Nowa inwestycja ma być gotowa jesienią 2017 roku.

Nowa inwestycja powstaje przy ulicy Bohaterów Warszawy 4 w Pruszkowie. Jest to ważna dla miasta inwestycja, pozwolenie na budowę której Pruszków uzyskał już w 2012 roku. Centrum co roku bylo wpisywane na listę inwestycji priorytetowych dla miasta, ale dopiero teraz udało się pozyskać pieniądze na realizację.

Projekt przygotował zespół projektowo-inwestycyjny KONTRAPUNKT V-projekt. Przetarg na generalne wykonawstwo wygrała firma Strabag.

Centrum Dziedzictwa Kulturowego ma być siedzibą Miejskiego Ośrodka Kultury, Zespołu Pieśni i Tańca „Pruszkowiacy” oraz Miejskiego Zarządu Obiektów Sportowych. Centrum ma stać się sercem życia kulturalnego Pruszkowa. Będzie to pięciokondygnacyjny obiekt o powierzchni całkowitej 17 000 m2 i kubaturze 77 500 m3. Znajdą się tu sala widowiskowa na blisko 400 miejsc wraz zapleczem scenicznym oraz sala audytoryjna dla ponad 200 widzów. W Centrum powstaną również sale sportowo-treningowe, w tym sale baletowe, siłownie i sala do ricochetta. Ponadto wybudowane zostaną sauny, gabinety masażu i fizykoterapii oraz sale pracy twórczej. Znajdzie się tu również punkt gastronomiczny, pokoje hotelowe oraz pomieszczenia administracyjne. W podziemiach zlokalizowane będzie zaplecze gastronomiczne, reżyserka oraz studio nagrań Miejskiego Ośrodka Kultury.

Goście Centrum do dyspozycji będą mieli oczywiście parkingi podziemny i naziemny.

Wokół budynku zaprojektowano atrakcyjne tereny rekreacyjno-sportowe, m.in. park linowy, trasę do uprawiania nordic walking, ścieżkę zdrowia, outdoor fitness, plac rekreacji, trasy rowerowe, strumyk oraz ściankę wspinaczkową.

Architekci zadbali o energię ze źródeł odnawialnych. Energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych o powierzchni 850 m2 i mocy 110 kW zostanie przeznaczona na bieżące potrzeby obiektu z możliwością przekazania nadmiaru do sieci energetycznej.

Kolejnym ciekawym pomyslem architektów jest zróżnicowana technologicznie elewacja budynku. Wg założeń część fasady zostanie wykonana z aluminium i szkła. Pozostałe części elewacji będą w systemie BSO z elementami dekoracyjnymi w postaci korodowanych stalowych prętów i wykończone płytami włókno-cementowymi.

Nazwa: Centrum Dziedzictwa Kulturowego
Lokalizacja: ul. Bohaterów Warszawy 4, Pruszków
Inwestor: Urząd Miejski w Pruszkowie
Projekt: KONTRAPUNKT V-projekt
Generalny wykonawca: Strabag
Początek realizacji: listopad 2014 roku
Planowany termin oddania do użytku: IV kwartał 2017 roku
Powierzchnia użytkowa: 17 000 m2

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej