Starostwo powiatowe w Otwocku. Nowa siedziba w szwajcarskim klimacie

2012-02-29 12:38
Nowa siedziba starostwa w Otwocku
Autor: 81.WAW.PL Sp. z o.o. Elewacje budynku ozdobi kołbielska "wycinanka".

Władze miasta Otwocka przygotowują się do wybudowania nowego budynku starostwa powiatowego. Nowa siedziba ma zostać zrealizowana na obrzeżach miasta. Projekt architektoniczny obiektu, zachowuje klimat otwockiego stylu świdermajer, który nawiązuje do schronisk szwajcarskich. Budowa ma rozpocząć się w 2013 roku.

W przyszłym roku, władze Otwocka planują budowę nowej siedziby starostwa powiatowego. Obecnie wydziały placówki znajdują się w różnych częściach miasta, przez co załatwianie urzędowych spraw jest utrudnione.

Przeczytaj również: Nowa siedziba firmy Bayer w Warszawie

Starostwo powiatowe a nowa siedziba

Nowa siedziba ma zostać wybudowana na działce, przy ul. Komunardów w Otwocku, która jest własnością starostwa. Minusem inwestycji, jest realizowanie jej na obrzeżach miasta, gdzie dostęp do jednego z ważniejszych obiektów w mieście będzie utrudniony. Aktualnie przy ul. Komunardów znajduje się kilka wydziałów starostwa (m.in. wydział Geodezji i Kartografii oraz Architektury i Budownictwa). Istniejący budynek zostanie przebudowany tak, by wszystkie wydziały znajdowały się w jednym miejscu.

Siedziba starostwa ze szwajcarskim akcentem

Projekt architektoniczny obiektu, przygotowany przez wyłonioną w przetargu pracownię 81.WAW.PL, zakłada wybudowanie budynku, który będzie połączeniem nowoczesności z sanatoryjnym charakterem miasta. Starostwo będzie tworzył dwukondygnacyjny budynek, o niskiej zabudowie, którego elewację pokryją materiały imitujące drewno, a fasada obiektu będzie miała ażurowe zdobienia. Dzięki czemu, siedziba wpisze się w sąsiadującą zabudowę rodzinną. Architektonicznie inwestycja zostanie wybudowana w klimacie świdermajer, który nawiązuje do schronisk szwajcarskich. Wyzwaniem dla architektów było zaprojektowanie obiektu, który wpisywałby się w otoczenie. Nieregularna bryła budynku zostanie pokryta betonowymi odlewami w kształcie i kolorze pni drzew, dzięki czemu, obiekt wkomponuje się w zielone otoczenie. Ciekawym elementem wizualnym jest rozeta w kształcie wycinanki kołbielskiej, która zdobi elewację. Ze względu na sosny rosnące na działce, architekci zaproponowali, by przyszła siedziba była budynkiem modułowym, co w przyszłości pozwoli na ewentualne rozbudowanie obiektu. Główny budynek starostwa ma zostać połączony z istniejącym szklanym łącznikiem na I piętrze. Dodatkowo, planowany obiekt będzie miał duże, skośne okna, które zostaną zamontowane na elewacji całego budynku.

- Takie rozwiązanie nie tylko zapewni naturalne oświetlenie, ale również pozwoli na harmonijne powiązanie wnętrz z otoczeniem sosen - dodaje Anna Paszkowska, architekt, pracownia 81. WAW.PL.

Na parterze z jednej strony znajdą się pomieszczenia urzędu pracy, a z drugiej sale konferencyjne, sala audiowizualna, seminaryjna oraz sala z audytorium, która będzie miała swój początek w piwnicy, a koniec na parterze. Do budynku będą prowadziły trzy wejścia, tak by móc niezależnie wejść do sal konferencyjnych, bez potrzeby przemieszczania się po całym budynku starostwa. Centralnym punktem będzie biuro obsługi mieszkańca, które znajdzie się w najbardziej reprezentacyjnej części, najmocniej wysuniętego modułu. Biuro zajmie dwukondygnacyjną przestrzeń z dużym przeszkleniem na jednej ze ścian. Nowa siedziba będzie miała również restaurację oraz archiwum.
Obiekt będzie wyposażony w trzy parkingi, które łącznie pomieszczą 160 aut. Budynek będzie miał 7 tys. m2 powierzchni. Władze miasta planują rozpocząć budowę w 2013 roku.

Starostwo powiatowe w Otwocku

Nazwa: Starostwo powiatowe Otwock
Lokalizacja: ul. Komunardów 10, Otwock, (woj. mazowieckie)
Realizacja: 2013-2015
Stan inwestycji: planowana

Inwestor: Miasto Otwock
Projekt architektoniczny: pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Generalny wykonawca: zostanie wybrany
pow.całkowita [m2]: 7 tys.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej