Nowa siedziba firmy Bayer w Warszawie

2011-09-22 12:19
Bayer otwiera nową siedzibę w Warszawie
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło

Nowa siedziba Bayer w Warszawie jest świadectwem innowacyjnej strategii firmy, łączącej efektywność, zrównoważony rozwój i ochronę klimatu. Jednym z głównych celów architektów pracujących przy projektowaniu biurowca było wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko.

Bayer otwiera nową siedzibę w Warszawie
Autor: Bayer Nowa siedziba Bayer w Warszawie
Bayer otwiera nową siedzibę w Warszawie
Autor: Barbara Kawecka-Zygadło

Firma Bayer rozbudowała swoją siedzibę przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie o nowy budynek. W uroczystym przecięciu wstęgi 21.09.2011 r. udział wzięli dr Richard Pott, członek Zarządu Bayer AG (Niemcy) oraz dr. Dirk Ehle, Prezes Zarządu Bayer Sp. z o.o.

Przeczytaj także: Pokrycia dachowe z płyt poliwęglanowych Bayer na polskich stadionach

Rozbudowa siedziby jest odpowiedzią na potrzeby rozwijającej się firmy Bayer. W Polsce zatrudnia ona już ponad 600 pracowników. Ich liczba wzrosła w naszym kraju trzykrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

– To największa inwestycja budowlana Bayer w Środkowo-Wschodniej Europie. Rozbudowa siedziby firmy jest dowodem na to, jak dużym zaufaniem darzymy rynek w Polsce. Jestem dumny, że zrealizowany w Warszawie projekt jest wyjątkowo nowoczesną inwestycją, budowaną w oparciu o światowe standardy zrównoważonego budownictwa – powiedział prezes zarządu firmy Bayer Sp. z o.o., Dirk Ehle.

Innowacyjne technologie

Nowy budynek Bayer w Warszawie jest świadectwem innowacyjnej strategii firmy, łączącej efektywność, zrównoważony rozwój i ochronę klimatu. Jednym z głównych celów architektów pracujących przy projektowaniu biurowca było wykorzystanie innowacyjnych technologii oraz zminimalizowanie niekorzystnego wpływu na środowisko. Do budowy wykorzystano materiały budowlane łatwo poddające się recyklingowi. Zastosowany został również nowoczesny system zarządzania budynkiem (między innymi umożliwia on racjonalne wykorzystanie energii, np. wyłącza latem chłodzenie, gdy w pomieszczeniu zostanie otworzone okno). Ograniczeniu zużycia energii ma służyć także wysoka sprawność odzyskiwania ciepła (do 84%). Zminimalizowanie zużycia wody będzie natomiast możliwe dzięki systemowi retencji wód deszczowych.

Promocja nauk ścisłych w Bayer Showroom

Innowacyjne osiągnięcia firmy Bayer będą prezentowane klientom i społeczności lokalnej w specjalnym interaktywnym, multimedialnym Bayer Showroom. Miejsce to służyć będzie promocji nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży, które na drodze własnych doświadczeń będą mogły zapoznać się z prawami fizyki, chemii czy biologii. Opracowywany jest także program projekcji filmowych w technologii 3D, prezentujący zagadnienia naukowe, który będzie otwarty dla szkół i zainteresowanych grup. Projekt realizowany jest w ramach autorskiego programu Making Science Make Sense i będzie gotowy w przyszłym roku.

Międzynarodowa współpraca architektów

Koncepcja nowego budynku została przygotowana przez Bayer Technology Services GmbH, dostawcę zintegrowanych rozwiązań dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Główne prace projektowe zrealizowało biuro aib GmbH z Duisburga we współpracy z krakowskim biurem K. Ingarden, J. Ewý Architekci Sp. z o.o.. Prace na etapie wykonawczym koordynowało biuro RKW Rhode, Kellermann, Wawrowsky z Warszawy. Wykonawcą budowy jest firma ERBUD S.A.

Na dodatkowe prawie 2 000 m2 powierzchni budynku składają się nowocześnie zaprojektowane biura, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne dla pracowników. Budynek wyposażono także w dodatkowy parking podziemny  dla 75 samochodów oraz magazyny. Wartość inwestycji szacuje się na ok. 40 mln złotych. Realizacja projektu zajęła 14 miesięcy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej