Stadion Narodowy: dach prawie na ukończeniu. GALERIA

2011-05-19 16:59
SN_montaz dachu_1.jpg
Autor: NCS

Trwają intensywne prace przy  budowie dachu Stadionu Narodowego: zakończono montaż dachu szklanego, zaawansowany jest montaż pomostów technicznych, prawie w połowie zamontowana jest membrana. Podjęto ostatnie przygotowania do montażu dachu ruchomego, który ma się rozpocząć w ostatnim tygodniu maja.

Zakończono przygotowania do montażu na płycie boiska ekranów wielkoformatowych, który również rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
Szerokim frontem montowane są balustrady - szklane na trybunach, stalowe na schodach kaskadowych. Trwają roboty zewnętrzne przy budowie schodów terenowych i ich okładanie wykładziną granitową. Montowane są na trybunach krzesełka, chociaż wydaje się (patrz foto w galerii), że wciąż jest ich niewiele mając na względzie docelowe 55 tysięcy. 

Przeczytaj także: Kolejny śmiertelny wypadek na budowie Stadionu Narodowego

Zaczęły się też przygotowania do wygrodzenia - czyli zagrodzenia - 18 ha terenu wokół obiektu. To przedsięwzięcie wzbudziło niedawno spore zdziwienie (również w stołecznym ratuszu) i sprzeciw. Stadion Narodowy wraz z przyleglym terenem był zapowiadany jako przestrzeń publiczna, a tu nagle poinformowano o stawianiu ponad 2 km długości wysokiego płotu.  W ramach 18 ha terenu przeznaczonego na Stadion Narodowy, wraz z jego najbliższym otoczeniem, 6 ha "zabiera"  bryła stadionu. Kolejne 6 ha są to drogi, w tym droga pożarowa otaczająca stadion, zabezpieczająca stadion, place postojowe dla sprzętu przeciwpożarowego i służb ratowniczych, a także wydzielone place dla potrzeb wozów transmisyjnych i urządzeń TV.
Pozostałe 6 ha zostalo przeznaczone na zieleń, którą obsadzane są skarpy wokół stadionu oraz zieleń tzw. wysoka, a także ścieżki spacerowe i pochylnie do poruszania się dla osób niepełnosprawnych. Na tym terenie znajdują się także różnego rodzaju urządzenia w tym m.in.: platforma anten satelitarnych, urządzenia do podłączenia wozów transmisyjnych, stacja redukcyjna przyłącza gazu, pięć wjazdów do tuneli na płytę stadionu i parkingi samochodowe, urządzenia do kontroli wjeżdżających pojazdów, oświetlenie, w tym oświetlenie ponad 20 schodów terenowych (liniowe oświetlenie ledowe w poręczach schodów).
Jak wyjaśnia spółka NarodoweCentrum Sportu (NCS), teren przy stadionie dostępny będzie poprzez bramy. Codziennie, do zapadnięcia zmierzchu wszystkie bramy będą otwarte i teren otaczający stadion będzie dostępny dla wszystkich. W nocy, ze względu na ochronę infrastruktury znajdującej się przy stadionie, ogrodzenie będzie zamykane. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej