Skanska rozbudowuje Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

2012-04-02 9:37
Szpital w Grudziądzu
Autor: Skanska SA Szpital w Grudziądzu po rozbudowie - wizualizacja

Na jesieni przyszłego roku, Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu powiększy się o nowy budynek ambulatoryjny. Nowy obiekt będzie miał, m.in. operacyjne sale hybrydowe, wyposażone w sprzęt, który umożliwi szybką diagnozę i natychmiastowy zabieg. Generalny wykonawca, Skanska planuje zakończyć roboty budowlane we wrześniu 2013 roku. Szacowany koszt inwestycji to blisko 60 mln złotych.

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, już za roku przyjmnie dwukrotnie więcej pacjentów. Obecnie trwa rozbudowa placówki, w ramach której budowany jest nowy budynek łóżkowo-amublatoryjny. Roboty budowlane prowadzi Skanska.

Przeczytaj również: Centrum Laboratoryjne UKSW. Kamień węgielny pod budowę wmurowany

Jakie roboty budowlane aktualnie są prowadzone?

Aktualnie Skanska prowadzi roboty ziemne. W późniejszym etapie inwestycji, wykonawca zrealizuje roboty budowlane związane z wykonaniem ław fundamentowych oraz żelbetowych ścian piwnic szpitala. Wykonawca zakłada, że do lipca 2012 roku, wykona przyłącza sieci wodno-kanalizacyjnej. Ciekawym rozwiązaniem będzie strop sprężony, który zostanie oparty na 16 belkach strunobetonowych, z których każda będzie ważyła ponad 20 ton. Taką konstrukcję stosuje się przy budowie obiektów o dużych rozpiętościach i obciążeniach. Stan surowy planujemy zakończyć do grudnia 2012 roku. Umożliwiłoby nam to realizację w okresie zimowym prac wewnątrz obiektu - wyjaśnia Jarosław Liberda, dyrektor zespołu projektów, Skanska.

Nowym budynek szpitala

Nowy budynek szpitala będzie pięciokondygnacyjnym obiektem. Parter budynku zostanie zaadaptowany na sale medyczne oraz część socjalno-sanitarną. Na pozostałych kondygnacjach zostaną wybudowane pomieszczenia specjalistyczne, zabiegowe, socjalne, sanitarne i komunikacyjne. Na pierwszym piętrze znajdą się oddziały rehabilitacyjne, a na drugim sala operacyjna. Ponadto, na tym poziomie będzie oddział kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej. Warto zaznaczyć, że nowobudowany obiekt będzie miał najnowocześniejszą salę operacyjna w kraju, tzw. salę hybrydową, która wyposażona będzie w angiograf, urządzenie, które umożliwia natychmiastową diagnozę i szybkie wykonanie zabiegu.
W kondygnacji podziemnej znajdą się pomieszczenia techniczne oraz szatnie i węzły sanitarne. Nowobudowany budynek zostanie połączony podziemnym tunelem i przejściem nadziemnym z pozostałymi częściami szpitala.

Szpital po przebudowie

Szpital w Grudziądzu po rozbudowie zwiększy swoją kubaturę o 63 tys. m2, a powierzchnia użytkowa placówki o 13,5 m2. Specjalistyczny Szpital Rejonowy w Grudziądzu w ciągu roku, przyjmuje ok. 45 tys. pacjentów. Placówka zatrudnia ponad 300 lekarzy i ponad 700 pielęgniarek. Nowy budynek realizowany w systemie "Zaprojektuj i Zbuduj", ma zostać wybudowany na koniec września 2013 roku.

Szpital w Grudziądzu

Nazwa: Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu
Lokalizacja: ul. Sikorskiego 32, Grudziądz, woj. kujawsko-pomorskie
Stan inwestycji: realizowana
Realizacja: marzec 2012 - wrzesień 2013
liczba kondygnacji: 4 naziemne, 1 podziemna
pow. użytkowa [m2]: 70 tys.
kubatura [m3]: 300 tys.
Generalny wykonawca: Skanska SA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej