Siedziba dla Ambasady Królestwa Niderlandów

2007-06-01 12:24

W dniu 31 stycznia 2002 odbędzie się uroczysta inauguracja budowy nowej kancelarii i rezydencji holenderskiej ambasady w Warszawie. Wykonawcą inwestycji o wartości 22,5 miliona złotych jest Budimex Unibud.

Projekt autorstwa holenderskiego biura projektowego Erick van Egeraat associated architects będzie realizowany przez Budimex Unibud, a obiekty zostaną oddane do użytku w lutym przyszłego roku. Obiekt powstaje na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów w okolicy Parku Łazienkowskiego, w tzw. dzielnicy ambasad. Obszar zajmowany przez przyszłą ambasadę graniczy z Kanałem Piaseczyńskim i ma charakter krajobrazowy. W najbliższym otoczeniu lokalizacji nowej siedziby ambasady znajduje się wiele historycznych budowli, m.in. budynek holenderskiego architekta Tylmana van Gameren (ok. 1632- 1706). Architekt ten wywarł znaczący wpływ na rozwój siedemnastowiecznej architektury polskiej.
EEA Eric van Egeraat associated architects
Ważnym założeniem wyjściowym projektu było zachowanie istniejącego drzewostanu oraz krajobrazowy charakter miejsca, przez to oryginalna część parku stała się częścią projektu. Kancelaria i rezydencja są umieszczone w zróżnicowanej relacji między sobą i parkiem. Kancelaria została zaprojektowana jako lekki i przejrzysty budynek - zgodnie z holenderską tradycją przejrzystości i otwartości, "wtopionym" w otoczenie parku. Rezydencja ma formę willi w parku - jest kamiennym, swobodnie osadzonym w otoczeniu obiektem. Połączenie pomiędzy tą "otwartą" fasadą i tą stojącą za nią zostało ukształtowane zostanie przez loggie z kamienia naturalnego. Pomiędzy budynkami znajdzie się dziedziniec z którego widoczny będzie krajobraz. Takie potraktowanie otaczającego krajobrazu wzmacnia z jednej strony oddzielne funkcje kancelarii i rezydencji, z drugiej zaś podkreśla wspólny charakter projektu. Od strony ulicy budynki objęte zostaną płotem koloru miedzianego ukształtowanym w formie organicznej, spoza którego widoczna będzie cała zabudowa.
Dane ogólne:
Inwestor: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Królestwa Niderlandów w Hadze w imieniu Królestwa Niderlandów
Projekt: Erick van Egeraat associated architects Polskim partnerem EEA jest Grupa 5 Architekci.
Wykonawca: Budimex Unibud
Termin realizacji: luty 2003
Powierzchnia działki: 5.350 m2
Właściciel działki: Królestwo Niderlandów
Powierzchnia użytkowa: kancelarii łącznie z garażem - 2700 m2, rezydencji - 800 m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej