Rynek Staromiejski w Koszalinie - rusza rozbudowa

2012-08-29 12:46
Rynek w Ksozalinie po rozbudowie
Autor: UM Koszalin Taki ma byc rynek w Koszalinie po rozbudowie

Rynek Staromiejski w Koszalinie przejdzie prawdziwą metamorfozę. Kosztem 10 milionów złotych zostanie przeprowadzona rozbudowa obiektu. Obecnie prowadzone są prace archeologiczne w ramach zadania. Projekt budowlany opracowała poznańska Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata. Zobacz, jaki będzie rynek w nowej odsłonie.

Rozbudowa koszalińskiego Rynku Staromiejskiego to inwestycja do którego Miasto przygotowywało się od 11 lat. W 2001 roku władze Koszalina ogłosiły konkurs na projekt budowlany, do którego zgłoszono 5 prac. Jednak żadnej z koncepcji wówczas nie udało się zrealizować.

Przeczytaj również: Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany

Projekt budowlany został wybrany

Władze miasta wznowiły w II kwaratle 2012 roku prace nad inwestycją i ponownie otworzyły 31 lipca, propozycje przetargowe na projekt budowlany Rynku. Przypomnimy, że w postępowaniu wzięło udział 4 wykonawców. W rezultacie zwyciężył projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania, która opiewała na 498 150 złotych. Prezydent miasta, Piotr Jedliński przy ocenie przedłożonych koncepcji wsparł się ekspertami - członkami Miejskiej Komisji Urbanistycznej.
Należy nadmienić, że koncepcja zwyciężyła również w ankiecie jaka została przeprowadzona wśród mieszkańcow Koszalina. Zwycięski projekt będzie realizowany po ostatecznym przedstawieniu i zaakceptowaniu koncepcji przebudowy i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Najpóźniej w ciągu miesiąca od podpisania przez pracownię umowy z miastem, będzie ona zobowiązana przedłożyć Prezydentowi Koszalina szczegółową koncepcję przebudowy. Tym samym, prezydent będzie miał 14 dni na sprawdzenie dokumentu i zgłoszenie ewentualnych uwag. Również wykonawca otrzyma dwa tygodnie na dokonanie ewentulanych zmian do projektu.

Rynek Staromiejski znajduje się w centrum miasta i ma ok. 8 tys. m2 powierzchni. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne. W ramach inwestycji zostanie odnowiona, m.in. elewacja Ratusza, jak rówież zostanie stworzona iluminacja wybudowanego w latach 60-tych obiektu. Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie zakłada wybudowanie galerii sztuki z zapleczem gastronomicznym.

Rozbudowa rynku w Koszalinie w etapach

Rozbudowa rynku będzie realizowana etapami.
W dniu 23 sierpnia ruszyły prace archeologiczne w ramach projektu. Ta część inwestycji prowadzona przez pracowników koszalińskiego Muzeum pochłonie 65 tys. złotych. Zadanie ma zostać ukończone w listopadzie.

- Planujemy, aby rozpocząć przebudowę Rynku w przyszłym roku i powinna ona zakończyć się w roku 2014 roku - skomentował Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

rynek w Koszalinie - prace archeologiczne
Autor: UM Koszalin Ruszyły już prace archeologiczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej