Rynek Staromiejski w Koszalinie - rusza rozbudowa

2012-08-29 12:46
Rynek w Ksozalinie po rozbudowie
Autor: UM Koszalin Taki ma byc rynek w Koszalinie po rozbudowie

Rynek Staromiejski w Koszalinie przejdzie prawdziwą metamorfozę. Kosztem 10 milionów złotych zostanie przeprowadzona rozbudowa obiektu. Obecnie prowadzone są prace archeologiczne w ramach zadania. Projekt budowlany opracowała poznańska Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata. Zobacz, jaki będzie rynek w nowej odsłonie.

Rozbudowa koszalińskiego Rynku Staromiejskiego to inwestycja do którego Miasto przygotowywało się od 11 lat. W 2001 roku władze Koszalina ogłosiły konkurs na projekt budowlany, do którego zgłoszono 5 prac. Jednak żadnej z koncepcji wówczas nie udało się zrealizować.

Przeczytaj również: Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany

Projekt budowlany został wybrany

Władze miasta wznowiły w II kwaratle 2012 roku prace nad inwestycją i ponownie otworzyły 31 lipca, propozycje przetargowe na projekt budowlany Rynku. Przypomnimy, że w postępowaniu wzięło udział 4 wykonawców. W rezultacie zwyciężył projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata z Poznania, która opiewała na 498 150 złotych. Prezydent miasta, Piotr Jedliński przy ocenie przedłożonych koncepcji wsparł się ekspertami - członkami Miejskiej Komisji Urbanistycznej.
Należy nadmienić, że koncepcja zwyciężyła również w ankiecie jaka została przeprowadzona wśród mieszkańcow Koszalina. Zwycięski projekt będzie realizowany po ostatecznym przedstawieniu i zaakceptowaniu koncepcji przebudowy i przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Najpóźniej w ciągu miesiąca od podpisania przez pracownię umowy z miastem, będzie ona zobowiązana przedłożyć Prezydentowi Koszalina szczegółową koncepcję przebudowy. Tym samym, prezydent będzie miał 14 dni na sprawdzenie dokumentu i zgłoszenie ewentualnych uwag. Również wykonawca otrzyma dwa tygodnie na dokonanie ewentulanych zmian do projektu.

Rynek Staromiejski znajduje się w centrum miasta i ma ok. 8 tys. m2 powierzchni. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne. W ramach inwestycji zostanie odnowiona, m.in. elewacja Ratusza, jak rówież zostanie stworzona iluminacja wybudowanego w latach 60-tych obiektu. Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie zakłada wybudowanie galerii sztuki z zapleczem gastronomicznym.

Rozbudowa rynku w Koszalinie w etapach

Rozbudowa rynku będzie realizowana etapami.
W dniu 23 sierpnia ruszyły prace archeologiczne w ramach projektu. Ta część inwestycji prowadzona przez pracowników koszalińskiego Muzeum pochłonie 65 tys. złotych. Zadanie ma zostać ukończone w listopadzie.

- Planujemy, aby rozpocząć przebudowę Rynku w przyszłym roku i powinna ona zakończyć się w roku 2014 roku - skomentował Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

rynek w Koszalinie - prace archeologiczne
Autor: UM Koszalin Ruszyły już prace archeologiczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej