Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany

2012-08-02 13:09
Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany
Autor: www.rynekodnowa.pl Rynek po remoncie - wizualizacja

Fontanny, wieża mediów oraz pierwszy w Polsce zegar słoneczno-wodny, to elementy, które od 2013 roku będą tworzyły rynek w Jaworznie. Już jesienią 2012 roku ruszy generalny remont tej części miasta. Pierwszy etap inwestycji - przebudowa ul. Św. Barbary jest już realizowany. Koszt przedsięwzięcia to ponad 19 milionów złotych.

Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany
Autor: www.rynekodnowa.pl Taka będzie jedna z fontann na rynku

Główne prace w ramach projektu "Rynek Od.Nowa" ruszą jesienią 2012 roku. Natomiast w lipcu rozpoczęły się roboty związane z modernizacją jednej z pobliskich arterii - ul. Św. Barbary. Dzięki czemu, możliwa będzie zmiana organizacji ruchu przed przebudową rynku.

Stary nowy rynek

Remont rynku to projekt, do którego Miasto przygotowywało się od 2007 roku. W tym czasie zostały przeprowadzone mniejsze budowy - wyremontowano ulicę Waryńskiego i przebudowano ulicę Grunwaldzką do drogi dwukierunkowej, co w przyszłości umożliwi wyprowadzenie z rynku ruchu samochodowego. Ponadto, zaadaptowano budynek byłej centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej na Muzeum Miasta Jaworzna, odnowiono budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Pocztowej, jak również nadbudowano i wyremontowano kamienicę przy ul. Mickiewicza. Najbardziej reprezentacyjnymi budynkami rynku jest Kolegiata Św. Wojciecha i Św. Katarzyny, na fasadzie której znajduje się największy witraż w Europie.

Rynek w Jaworznie w nowej odsłonie

Remont jaworznickiego rynku oprócz odnowienia ulic i modernizacji płyty obiektu, zakłada wybudowanie fontann i skoczków wodnych. Dodatkowo na placu znajdzie się zegar słoneczno-wodny, jedyny taki w kraju, który będzie wskazywał czas za pomocą cienia rzucanego na wodzie, a w razie niepogody lub w nocy - promieniem lasera. Ciekawym elementem rynku będzie jawor, który będzie symbolem miasta. Drzewo rośnie już w pobliżu wybudowanej w 2007 roku nowoczesnej biblioteki miejskiej. Teren zostanie oświetlony i wyposażony w ławki, wydzielone będą obszary zielone, a bokiem ma płynąć rzeczka.

Rynek w Jaworznie przebuduje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane "SŁAWPOL" z Krakowa i Zakład Kamieniarski "PROFKAM" z Krzeszowic. Wykonawca, który został wybrany w przetargu zrealizuje budowę za 19,72 mln złotych. Łączny koszt projektu to 19,72 mln złotych, z czego 12,6 mln to unijne dotacje. Wkład własny miasta to 3 mln 194 tys. złotych. Przedsięwzięcie ma zostać ukończone w IV kw. 2013 roku.

Jaworznicki rynek

Nazwa: Ryenk w Jaworznie
Lokalizacja: kwartał ulic: Sławkowskiej, Słowackiego, Waryńskiego, Św. Barbary,
Jaworzno, woj. śląskie
stan inwestycji: planowana
Realizacja: III/IV kw. 2012 - IV kw. 2013

Inwestor: Miasto Jaworzno
Projekt architektoniczny: Zespół ds. Przebudowy Rynku i jego okolic. Przewodniczącą zespołu była p. Małgorzata Nowacka-Wysogląd
Generalny wykonawca: konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane "SŁAWPOL" i Zakład Kamieniarski "PROFKAM".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej