Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany

2012-08-02 13:09
Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany
Autor: www.rynekodnowa.pl Rynek po remoncie - wizualizacja

Fontanny, wieża mediów oraz pierwszy w Polsce zegar słoneczno-wodny, to elementy, które od 2013 roku będą tworzyły rynek w Jaworznie. Już jesienią 2012 roku ruszy generalny remont tej części miasta. Pierwszy etap inwestycji - przebudowa ul. Św. Barbary jest już realizowany. Koszt przedsięwzięcia to ponad 19 milionów złotych.

Rynek w Jaworznie zostanie wyremontowany
Autor: www.rynekodnowa.pl Taka będzie jedna z fontann na rynku

Główne prace w ramach projektu "Rynek Od.Nowa" ruszą jesienią 2012 roku. Natomiast w lipcu rozpoczęły się roboty związane z modernizacją jednej z pobliskich arterii - ul. Św. Barbary. Dzięki czemu, możliwa będzie zmiana organizacji ruchu przed przebudową rynku.

Stary nowy rynek

Remont rynku to projekt, do którego Miasto przygotowywało się od 2007 roku. W tym czasie zostały przeprowadzone mniejsze budowy - wyremontowano ulicę Waryńskiego i przebudowano ulicę Grunwaldzką do drogi dwukierunkowej, co w przyszłości umożliwi wyprowadzenie z rynku ruchu samochodowego. Ponadto, zaadaptowano budynek byłej centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej na Muzeum Miasta Jaworzna, odnowiono budynek mieszkalno-usługowy przy ul. Pocztowej, jak również nadbudowano i wyremontowano kamienicę przy ul. Mickiewicza. Najbardziej reprezentacyjnymi budynkami rynku jest Kolegiata Św. Wojciecha i Św. Katarzyny, na fasadzie której znajduje się największy witraż w Europie.

Rynek w Jaworznie w nowej odsłonie

Remont jaworznickiego rynku oprócz odnowienia ulic i modernizacji płyty obiektu, zakłada wybudowanie fontann i skoczków wodnych. Dodatkowo na placu znajdzie się zegar słoneczno-wodny, jedyny taki w kraju, który będzie wskazywał czas za pomocą cienia rzucanego na wodzie, a w razie niepogody lub w nocy - promieniem lasera. Ciekawym elementem rynku będzie jawor, który będzie symbolem miasta. Drzewo rośnie już w pobliżu wybudowanej w 2007 roku nowoczesnej biblioteki miejskiej. Teren zostanie oświetlony i wyposażony w ławki, wydzielone będą obszary zielone, a bokiem ma płynąć rzeczka.

Rynek w Jaworznie przebuduje konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane "SŁAWPOL" z Krakowa i Zakład Kamieniarski "PROFKAM" z Krzeszowic. Wykonawca, który został wybrany w przetargu zrealizuje budowę za 19,72 mln złotych. Łączny koszt projektu to 19,72 mln złotych, z czego 12,6 mln to unijne dotacje. Wkład własny miasta to 3 mln 194 tys. złotych. Przedsięwzięcie ma zostać ukończone w IV kw. 2013 roku.

Jaworznicki rynek

Nazwa: Ryenk w Jaworznie
Lokalizacja: kwartał ulic: Sławkowskiej, Słowackiego, Waryńskiego, Św. Barbary,
Jaworzno, woj. śląskie
stan inwestycji: planowana
Realizacja: III/IV kw. 2012 - IV kw. 2013

Inwestor: Miasto Jaworzno
Projekt architektoniczny: Zespół ds. Przebudowy Rynku i jego okolic. Przewodniczącą zespołu była p. Małgorzata Nowacka-Wysogląd
Generalny wykonawca: konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlane "SŁAWPOL" i Zakład Kamieniarski "PROFKAM".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej