Rewitalizacja Poznania. Na początek przebudowa ul. Święty Marcin

2017-08-24 16:50
Rewitalizacja Poznania. Na początek przebudowa ul. Św. Marcin
Autor: Studio ADS Zakończenie pierwszego etapu rewitalizacji w centrum planowana jest na początek 2019 roku

Projekt Centrum – taką nazwę nosi największa inwestycja rewitalizacyjna Poznania. Już we wrześniu ma ruszyć pierwszy z dwóch etapów projektu. Będzie to przebudowa ul. Święty Marcin. Wykonawcą tej fazy inwestycji został Budimex.

Rewitalizacja Poznania. Przebudowa ul. św. Marcina
Autor: Studio ADS Wykonawcą pierwszego etapu rewitalizacji Poznania został Budimex

Rewitalizacja rozpocznie się od ul. Święty Marcin na odcinku od Gwarnej do Ratajczaka. Ten etap prac będzie kosztował ponad 50 mln zł. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM). Prace powierzyło jej Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. PIM nadzoruje przebieg inwestycji oraz pełni funkcję inwestora zastępczego.

Wartość całej inwestycji (Centrum I i Centrum II) to 230 milionów złotych. Inicjatywa była poprzedzona wieloma konsultacjami społecznymi. W otwartej formule konkursu  na koncepcję architektoniczną rewitalizacji zwyciężył projekt Studia ADS.

Zakres prac rewitalizacyjnych w I etapie obejmuje przebudowę tras tramwajowych na ul. Święty Marcin wraz ze skrzyżowaniami z ul. Gwarną oraz Ratajczaka, poszerzenie chodników, wykonanie nowej nawierzchni ulicy i chodników z kostki brukowej, montaż licznych elementów małej architektury (ławki, lampy, fontanny) oraz nasadzenia drzew. Poznaniacy muszą liczyć się z utrudnieniami na czas prowadzenia prac. Fragment ulicy Święty Marcin wraz ze skrzyżowaniami z ulicami: Gwarną, Garncarską, Kantaka i Ratajczaka zostanie zamknięty w nocy z 2 na 3 września.

Zakończenie pierwszego etapu prac w centrum planowana jest na początek 2019 roku.

W drugim etapie zaplanowano budowę trasy tramwajowej w Ratajczaka. Ta inwestycja ma zakończyć się w 2022. Koszt 130 mln zł. Jednocześnie Poznań stara się o dofinansowanie unijne dla tej inwestycji. Tymczasem prace będą realizowane ze środków własnych Miasta Poznania.

Rewitalizacja Poznania. Przebudowa ul. św. Marcina
Autor: Studio ADS Projekt Centrum rewitalizacji Poznania powstał w pracowni Studio ADS
Rewitalizacja Poznania. Przebudowa ul. św. Marcina
Autor: Studio ADS Wartość całej rewitalizacji (Centrum I i Centrum II) to 230 milionów złotych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej