Cadbury remontuje fabrykę czekolady

2009-05-25 12:34
Fabryka Wedel
Autor: ew

Z początkiem kwietnia rozpoczęto renowację elewacji oraz dachów historycznych budynków fabryki Wedla na warszawskiej Pradze. Fasady budynku zostaną odświeżone z zachowaniem jej przedwojennego klimatu oraz wyglądu. Już w październiku warszawiacy będą mogli podziwiać efekty prac remontowych.

Fabryka powstała w latach 30-tych XX w. Do jej wybudowania użyto szarej cegły cementowej, zwanej warszawską. W 2007 r. firma Cadbury  zapoczątkowała kompleksowy projekt modernizacji. Zainwestowano w nową linię Ptasiego Mleczka, nowe laboratoria: fizykochemiczne i mikrobiologiczne, nowe biura i pomieszczenia socjalne dla pracowników, jak również historyczną salę Wedlów - dawny gabinet Jana Wedla z kominkiem. Sala jest perełką, w której mieszczą się skarby w postaci dawnych opakowań produktów Wedla.

Kolejny, obecny etap inwestycji obejmuje renowację fasad i elewacji fabryki czekolady Wedla oraz jej historycznych dachów. Pierwszy projekt renowacji zakładał całkowitą zmianę wyglądu budynku: z pilastrami z czerwonego klinkieru i z żółtym tynkiem w wypełnieniach między oknami. Po przeanalizowaniu projektu postanowiono nie odchodzić od historycznego dziedzictwa i wyglądu fabryki Wedla i doprowadzić do renowacji, która uwzględni świadectwo kultury materialnej Kamionka, dawnej dzielnicy przemysłowej Warszawy.

Cały projekt jest realizowany w porozumieniu i przy wsparciu Konserwatora Zabytków. Szara cegła zostanie zabezpieczona i pomalowana farbami rekomendowanymi przez Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków. Całkowita powierzchnia fasad i dachów wymagających naprawy i renowacji to prawie 20 tys. mkw.

Pociąga to za sobą koszty rzędu ok. 10 mln. złotych, które w całości pokrywa firma Cadbury. Do tej pory odnowiono elementy zabytkowe, znajdujące się na terenie fabryki; Kartusz Herbowy widniejący na fasadzie od strony ulicy Lubelskiej, który został zabezpieczony, a dla podkreślenia jego urody zostanie także podświetlony. W niedalekiej przyszłości oświetlona zostanie także odświeżona fasada fabryki, która cieszyć będzie oko Warszawiaków i turystów. Renowacji został poddany także zabytkowy stalowy odbojnik przy bramie wewnętrznej oraz stalowy krasnoludek, ozdoba i dobry duszek fabryki - obydwa wpisane na listę zabytków.
Aktualny etap renowacji fasady i dachów rozpoczął się w kwietniu 2009 i potrwa do października. Jest wykonywany przez firmę MMS, mającą doświadczenie w tego typu pracach.
Ze względu na brak dokładnej dokumentacji architektonicznej planowanie powrotu do historycznego dziedzictwa opiera się na zdjęciach i przekazach pisemnych i jest prowadzone pod nadzorem i przy wsparciu Konserwatora Zabytków.
Zgodnie z planami inwestora - firmy Cadbury - odrestaurowana fabryka Wedla ma być perełką architektoniczną po prawej stronie Wisły i przyczynić się do dbałości o historyczną prawobrzeżną część miasta.

Fabryka Wedel
Autor: ew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej