Przedszkole Specjalne

2009-05-29 18:40
Przedszkole Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka
Autor: CKK Architekci Przedszkole Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka

W Gdańsku, przy ulicy Malczewskiego zaczęły się prace przygotowawcze do budowy Przedszkola Specjalnego. Będzie to przedszkole ufundowane przez Fundację Barbary Piaseckiej Johnson - fundacja pomaga dzieciom z autyzmem. Skończony budynek zostanie przekazany Instytutowi Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku.

Projekt powstał w gdyńskiej pracowni architektonicznej CKK Architekci. Idea powstania przedszkola dla dzieci z autyzmem od początku wspierana była przez władze Gdańska, a efektem wsparcia było przekazanie przez Miasto Gdańsk, w formie darowizny, działki na budowę. Miało to miejsce w lutym zeszłego roku. Na placu ulokował się generalny wykonawca, firma PB "BAU-MAR" z Żelistrzewa, która rozpoczęła przygotowanie placu. 25 czerwca 2009 r. odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Można się spodziewać przybycia wielu znamienitych gości, zważywszy na fakt, że Honorowym Patronem Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka w Gdańsku jest Książę Monako - Albert II. Autorzy projektu uwzględnili w budynku wiele udogodnień. Powierzchnia przedszkola przekroczy 2000 m2. Znajdą się w nim: obszerne zaplecze socjalne, specjalne pomieszczenia do terapii zajęciowej i do pobytu dziennego, a także sale wypoczynkowe. Projektanci z CKK Architekci zadbali również o aranżacje i jak najlepsze wykorzystanie bezpośredniego otoczenia samego przedszkola. Budynek zlokalizowany będzie na trudnym terenie - stok morenowego wzgórza - wymagało to od architektów uwzględnienia specjalnych rozwiązań architektonicznych.

Jak podaje oficjalna strona Fundacji Barbary Piaseckiej Johnson, wybudowanie nowego przedszkola pozwoli:

  • trzykrotnie zwiększyć liczbę dzieci, objętych indywidualną terapią,
  • skrócić czas oczekiwania na wizytę w punkcie konsultacyjnym z 3-4 miesięcy do 1 miesiąca,
  • poszerzyć program szkoleń praktycznych i teoretycznych. Zwiększenie liczby przeszkolonych specjalistów zaowocuje powstaniem kolejnych placówek dla dzieci z autyzmem w Polsce,
  • rozbudować program badawczo-naukowy.

Budynek przedszkola będzie miał 3 kondygnacje. W środku zaplanowano nie tylko sale przeznaczone wyłącznie dla dzieci, ale także salę konferencyjną, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia do konsultacji i do badań. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2011 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej