Prefabrykowane budownictwo pasywne. Pierwszy w Polsce hotel z gotowych modułów

2017-06-05 16:07
Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o.

Mowa o inwestycji Harcerskiego Ośrodka Morskiego – „Dom Żeglarza”. Obiekt powstaje w Pucku, w bliskim sąsiedztwie portu rybackiego. Wszystkie elementy budynku powstały w fabryce firmy Elmot. Na budowie zakończył się już montaż modułów pasywnych, teraz trwa wykończenie obiektu. Koszt całej inwestycji to 3 miliony złotych.

Budowa budynków z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów i oferty producenta montaż może trwać od kilku dni do dwóch czy trzech miesięcy. Dobrym przykładem takiego budownictwa jest „Dom Żeglarza” Pucku. Kolejne poziomy tego trzykondygnacyjnego budynku powstały w zaledwie trzy dni.

Budynek zbudowany jest z 21 modułów i ma całkowitą powierzchnię 705 m². Wszystkie elementy zostały dostarczone na budowę przez firmę Elmot, a następnie ustawione w odpowiednich miejscach, jak klocki. Każdego dnia powstawała jedna kondygnacja budynku. Oznacza to, że już pierwszego dnia ustawiono 7 z 21 modułów pasywnych. Aktualnie trwa etap prac wykończeniowych. We wnętrzach wykonywane są prace malarskie, a pierwsze łazienki są już prawie gotowe. Na zewnątrz budynku trwają prace elewacyjne oraz związane z wykończeniem dachu. Można powiedzieć, że obiekt w całości został złożony w fabryce, brakuje tylko mebli. Trzeba przyznać, że takich budynków jest w Polsce niewiele.

Jak szybko budować to z prefabrykatów

Podsumowując budowa ruszyła na początku maja 2017, a jej zakończenie zaplanowano już z końcem czerwca 2017. Docelowo w hotelu będzie 57 miejsc noclegowych w 30 pokojach. Dla wszystkich miłośników sportów wodnych to bardzo dobra wiadomość. Jeszcze miesiąc temu w okolicy portu była pusta działka, a dziś stoi budynek. Już w lipcu hotel ruszy pełną parą. To dla niektórych może to być zaskakujące.

Budynek prefabrykowany w pełni ekologiczny i przystosowany dla osób niepelnosprawnych

Parter hotelu będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu inwestorom udało się uzyskać 600 tysięcy złotych dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Budynek ma być nowoczesny i w pełni ekologiczny. Inwestor poinformował, że będzie się starał aby obiekt uzyskał certyfikat pasywności.

Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o.
Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o. Tak wygląda Dom Żeglarza w Pucku po miesiącu prac na budowie

Budownictwo prefabrykowane pasywne sposobem na zminimalizowanie zużycia energii

Aby budynek był pasywny i zużywał mniej energii musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim elementy z których jest zbudowany muszą mieć bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej, ściany powinny być odpowiedniej grubości, okna i drzwi zewnętrzne znakomite parametry termiczne. Nie bez znaczenia jest też szczelność połączeń między poszczególnymi elementami budynku oraz brak mostków cieplnych. „Dom Żeglarza” ma być pierwszym i modelowym hotelem wzniesionym z gotowych modułów pasywnych, których jakość pozwoli uzyskać certyfikat pasywności.

Co wiemy o prefabrtkatach? SONDA>>

Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej