Prefabrykowane budownictwo pasywne. Pierwszy w Polsce hotel z gotowych modułów

2017-06-05 16:07
Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o.

Mowa o inwestycji Harcerskiego Ośrodka Morskiego – „Dom Żeglarza”. Obiekt powstaje w Pucku, w bliskim sąsiedztwie portu rybackiego. Wszystkie elementy budynku powstały w fabryce firmy Elmot. Na budowie zakończył się już montaż modułów pasywnych, teraz trwa wykończenie obiektu. Koszt całej inwestycji to 3 miliony złotych.

Budowa budynków z prefabrykatów zajmuje niewiele czasu. Zależnie od stopnia prefabrykacji elemetów i oferty producenta montaż może trwać od kilku dni do dwóch czy trzech miesięcy. Dobrym przykładem takiego budownictwa jest „Dom Żeglarza” Pucku. Kolejne poziomy tego trzykondygnacyjnego budynku powstały w zaledwie trzy dni.

Budynek zbudowany jest z 21 modułów i ma całkowitą powierzchnię 705 m². Wszystkie elementy zostały dostarczone na budowę przez firmę Elmot, a następnie ustawione w odpowiednich miejscach, jak klocki. Każdego dnia powstawała jedna kondygnacja budynku. Oznacza to, że już pierwszego dnia ustawiono 7 z 21 modułów pasywnych. Aktualnie trwa etap prac wykończeniowych. We wnętrzach wykonywane są prace malarskie, a pierwsze łazienki są już prawie gotowe. Na zewnątrz budynku trwają prace elewacyjne oraz związane z wykończeniem dachu. Można powiedzieć, że obiekt w całości został złożony w fabryce, brakuje tylko mebli. Trzeba przyznać, że takich budynków jest w Polsce niewiele.

Jak szybko budować to z prefabrykatów

Podsumowując budowa ruszyła na początku maja 2017, a jej zakończenie zaplanowano już z końcem czerwca 2017. Docelowo w hotelu będzie 57 miejsc noclegowych w 30 pokojach. Dla wszystkich miłośników sportów wodnych to bardzo dobra wiadomość. Jeszcze miesiąc temu w okolicy portu była pusta działka, a dziś stoi budynek. Już w lipcu hotel ruszy pełną parą. To dla niektórych może to być zaskakujące.

Budynek prefabrykowany w pełni ekologiczny i przystosowany dla osób niepelnosprawnych

Parter hotelu będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki temu inwestorom udało się uzyskać 600 tysięcy złotych dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Budynek ma być nowoczesny i w pełni ekologiczny. Inwestor poinformował, że będzie się starał aby obiekt uzyskał certyfikat pasywności.

Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o.
Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o. Tak wygląda Dom Żeglarza w Pucku po miesiącu prac na budowie

Budownictwo prefabrykowane pasywne sposobem na zminimalizowanie zużycia energii

Aby budynek był pasywny i zużywał mniej energii musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim elementy z których jest zbudowany muszą mieć bardzo dobre parametry izolacyjności cieplnej, ściany powinny być odpowiedniej grubości, okna i drzwi zewnętrzne znakomite parametry termiczne. Nie bez znaczenia jest też szczelność połączeń między poszczególnymi elementami budynku oraz brak mostków cieplnych. „Dom Żeglarza” ma być pierwszym i modelowym hotelem wzniesionym z gotowych modułów pasywnych, których jakość pozwoli uzyskać certyfikat pasywności.

Co wiemy o prefabrtkatach? SONDA>>

Dom Żeglarza w Pucku
Autor: Elmot sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej