Powstanie farma wiatrowa na Podkarpaciu

2007-05-21 15:53

Na wiosnę 2007 roku ruszyć ma budowa pierwszej farmy wiatrowej w powiecie sanockim. Dziewięć wiatraków o mocy dwóch megawatów każdy postawi firma Wojtech. Głównym inwestorem będzie portugalska spółka Bukowsko-Windenergy.

Projekt budowy został już zatwierdzony. Inwestor czeka już tylko na uprawomocnienie się decyzji. Jednak budowa farmy wiatrowej nie jest prostą sprawą. W tego typu inwestycji największym problemem są przepisy związane z ochroną środowiska. Według naukowców tak duże wiatraki, maszt o wysokości 70-100 metrów i śmigła o płatach 30-40 metrów, mogą zaszkodzić korytarzom migracyjnym ptaków. Dotyczy to przede wszystkim terenów zgłoszonych lub zatwierdzonych w ramach unijnej sieci NATURA 2000, która chroni cenne gatunki ptaków. A takich terenów jest sporo, szczególnie w południowej części województwa. Jednak to nie zraża inwestorów, bo już kolejne firmy z Danii, Hiszpanii i Portugalii interesują się terenami gminy Bukowsko.
Władze gminy widzą dużo korzyści z inwestycji. Plusami są przede wszystkim: naprawa dróg (wybudowanie farmy wiatrowej wymaga dobrej infrastruktury), dodatkowe miejsca pracy i dochody do kasy gminy jak i kolejna atrakcja turystyczna.
Koszt jednorazowej inwestycji to co najmniej kilkadziesiąt milionów złotych. Dlatego też na lata 2007-2013 przewidziano ogromne środki unijne na finansowanie projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii, tym bardziej, że farmy wiatrowe mają z góry zagwarantowany zbyt na prąd. Zakłady energetyczne mają obowiązek kupować zieloną energie od farm wiatrowych czy elektrowni wodnych. Płacą za nie tyle samo co każdemu innemu producentowi prądu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej