Polskie firmy w roli generalnego wykonawcy na budowach w Szwecji. Projekt pilotażowy MIB.

2017-05-05 17:03
Mieszkanie plus budownictwo prefabrykowane
Autor: Pekabex Budynki mieszkalne prefabrykowane Badstugan w Sztokholmie wybudowane przez firmę Pekabex

Wszystko wskazuje na to, że polskie firmy będą mogły zacząć budować osiedla mieszkaniowe w Szwecji. To za sprawą Polsko – Szwedzkiego projektu, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa we współpracy z Ministerstwem Przedsiębiorczości i Innowacyjności Królestwa Szwecji oraz Szwedzkim Stowarzyszeniem Publicznych (Samorządowych) Przedsiębiorstw Budownictwa Mieszkaniowego (SABO).

Projekt ma za zadanie wsparcie polskich przedsiębiorstw na szwedzkim rynku budowlanym. Niebawem zostanie powołany zespół (na podstawie zarządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z 27 kwietnia 2017 r.), którego zadaniem będzie przygotowanie projektu pilotażowego realizowanego na szwedzkim rynku budownictwa mieszkaniowego przez polskie firmy budowlane. Jego zadaniem będzie odpowiednie zarekomendowanie polskich przedsiębiorstw oraz umożliwienie wzięcia udziału w przetargu. Ponadto zespół ma opracować materiały, które ułatwią współpracę z miejskimi spółkami zajmującymi się dostarczaniem mieszkań na wynajem w Szwecji. W skład zespołu mają wchodzić przede wszystkim przedstawiciele ogólnopolskich i regionalnych stowarzyszeń lub organizacji zrzeszających przedsiębiorstwa budowlane. Przewodniczącym zespołu został wybrany inż. arch. Wojciech Styliński reprezentujący Polski Związek Pracodawców Budownictwa. Zespół może być w przyszłości rozszerzony także o przedstawicieli innych zainteresowanych środowisk.

Pilotażowy projekt w Göteborgu

Zadaniem wybranego przedsiębiorstwa lub konsorcjum będzie przeprowadzenie inwestycji mieszkaniowej w Göteborgu. Doświadczenie zdobyte podczas budowy będzie mogło zostać wykorzystane przy kolejnych przetargach organizowanych przez publiczne (samorządowe) przedsiębiorstwa budownictwa mieszkaniowego w Szwecji.

Głównymi partnerami projektu będą Ministerstwo Przedsiębiorczości i Innowacyjności Królestwa Szwecji, przy wsparciu SABO oraz Framtiden uznawany za największy w Szwecji podmiot dostarczający mieszkania do publicznego zasobu mieszkań na wynajem.

Firmy budowlane mogą zgłaszać swoje kandydatury do 31 maja 2017 drogą mailową: szymon.piechowiak@mib.gov.pl oraz maciej.urbaniak@mib.gov.pl

Zobacz jak wyglądają szwedzkie osdiedla mieszkaniowe wznoszone w technologii prefabrykacji>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej