Pole Mokotowskie. Warszawski park czeka rewitalizacja

2018-07-23 12:58
Pole Mokotowskie Warszawa - rewitalizacja
Autor: WXCA Pole Mokotowskie - widok z lotu ptaka od strony Ochoty

Pole Mokotowskie to park uwielbiany przez Warszawiaków. Okazuje się, że miejsce ma być jeszcze bardziej atrakcyjne, dzięki planowanej rewitalizacji. Park czeka prawdziwa rewolucja. Konkurs na rewitalizację parku Pole Mokotowskie wygrała pracownia WXCA.

Pole Mokotowskie Warszawa - rewitalizacja
Autor: WXCA Pole Mokotowskie - Pawilon Powietrza z balonami wskazującymi stan czystości powietrza

Pole Mokotowskie - Pawilon Powietrza

Nowymi elementami w odnowionym parku Pole Mokotowskie będą wolno stojące pawilony z przyległymi ogródkami oraz tarasami na dachach. Podstawową funkcją pawilonów będzie oferta gastronomiczna, okresowo rozszerzana o m.in. plenerowe warsztaty edukacyjne oraz wydarzenia kulturalne. Ponadto będą to również punkty wypożyczania sprzętu rekreacyjnego.

Każdy z pawilonów będzie inspirowany jednym z żywiołów: powietrze, woda, ziemia i ogień. Dwa pierwsze zostały opracowane w pracy konkursowej WXCA.

Pawilon Powietrza powstanie przy wejściu od strony Ronda Jazdy Polskiej. Jego znakiem rozpoznawczym będą balony, które w zależności od wysokości zawieszenia i koloru, będą informowały mieszkańców stolicy o stanie czystości powietrza. W fasady budynku wbudowane będą elementy, które mają reagować na ruch powietrza. W pawilonie będzie można oddychać czystym powietrzem dzięki zainstalowanym oczyszczaczom. Możliwe też będzie zamówienie "drinka tlenowego". Ponadto w pawilonie działać ma wypożyczalnia sprzętu dla aktywności typu: badminton, frisbee, latawce itp., z których korzystać będzie można na pobliskiej polanie studentów. W ramach działalności pawilonu będą prowadzone warsztaty społeczne uświadamiające Warszawiaków o przyczynach zanieczyszczeń powietrza oraz o działaniach prowadzonych w programie „Oddychaj Warszawo”.

Pole Mokotowskie Warszawa - rewitalizacja
Autor: WXCA Pole Mokotowskie - Pawilon Wodny

Pole Mokotowskie – Pawilon Wody i główny deptak

Na wyspie głównego stawu architekci z pracowni WXCA zaprojektowali Pawilon Wody. Jego szklany dach-kielich będzie zbierał wodę deszczową, która następnie zostanie wykorzystana do organizowania różnych wodnych atrakcji.

Główny deptak ma być promenadą spacerową z prawdziwego zdarzenia. Finalnie ma mieć bardziej uporządkowany i oficjalny charakter. Nowym elementem w parku będzie Aleja Okrężna okalająca park i łącząca wszystkie jego główne aktywności i atrakcje. Obok ścieżki spacerowej powstanie kręta trasa dla rolkarzy i biegaczy, zimą służąca biegom narciarskim. Zimowe atrakcje uzupełni m. in. górka saneczkowa przy Bibliotece, czy możliwość organizacji ślizgawek na naturalnych zbiornikach wodnych.

Pole Mokotowskie Warszawa - rewitalizacja
Autor: WXCA Pole Mokotowskie - wizualizacja terenu przy Bibliotece Narodowej, tzw. Zielony Salon

Targ śniadaniowy na Polu Mokotowskim

Przy Trasie Łazienkowskiej, na styku z terenem ogródków działkowych powstanie plenerowa jadalnia, targ śniadaniowy oraz miejska farma edukacyjna. Istniejące w parku domki fińskie będą odtworzone i przeznaczone na funkcje społeczne i warsztatowe. Między głównym kampusem Politechniki, a ul. Batorego pojawią się atrakcje sportowe i społeczne dla studentów, sztuczna plaża miejska, plenerowe piece do pizzy i grilla. Teren przy fontannie będzie wzbogacony o nowe elementy wodne, pergolę, ogród permakulturowy (naturalny). W otoczeniu Pomnika Lotnika powstanie lotniczy plac zabaw i plenerowa ekspozycja lotnicza, a w sąsiedztwie Urzędu Patentowego RP – plenerowa ekspozycja polskich wynalazków. Za wejściem od skrzyżowania ul. Batorego i al. Niepodległości będzie galeria land-artu (sztuki krajobrazowej), a na terenie Skry od strony Parku powstaną skwer sportów miejskich i naturalne stawy kąpielowe. Ponadto na terenie Parku zaplanowano nowe place zabaw dla dzieci oraz siłownie plenerowe. Dla właścicieli psów pojawią się wybiegi i plac treningowy. Na terenie całego parku rozproszone będą zadaszenia chroniące przed słońcem lub deszczem.

Pole Mokotowskie Warszawa - rewitalizacja
Autor: WXCA Pole Mokotowskie - widok z lotu ptaka od strony Śródmieścia

Przy Polu Mokotowskim powstanie nowy przystanek linii tramwajowej

Przystanek „Park” zaprojektowano na planowanej linii tramwajowej wzdłuż ul. Rostafińskich. Tramwaje zatrzymywać się będą w zaaranżowanym wokół przystanku rajskim ogrodzie. Istniejąca kładka nad al. Niepodległości zostanie udekorowana roślinnością w donicach. Całość ma przypominać „wiszący ogród”.

Wejścia do parku będą kształtowane przez zieleń niską i wysoką. Przy głównych wejściach powstaną niewielkie przestrzenie publiczne, siedziska, miejsca spotkań. Zakłada się również zintegrowanie i otwarcie terenu Parku na tereny Skry, stadionu Syrenka, Biblioteki Narodowej oraz terenów i budynków akademickich przy ul Batorego.

Projekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego powstał w pracowni WXCA, która między innymi wygrała konkurs na projekt bulwarów wiślanych. Nie podano jeszcze terminu realizacji zadania. Teraz czas na ruch Miasta, które nie ukrywa, że wszystko zależy od tego jak potoczą się negocjacje ze zwycięską pracownią.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej