PeBeKa - kontrakt w Marl

2007-05-28 13:48

Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA zakończyło trwający od kwietnia kontrakt, którego przedmiotem było wykonanie podziemnego zbiornika retencyjnego na węgiel w kopalni węgla kamiennego "Auguste Victoria" w Marl w Zagłębiu Ruhry.

 

Zbiornik o średnicy w wyłomie 8,60 m i głębokości 22,00 m głębiono metodą strzałową z wykorzystaniem otworu wielkośrednicowego 1,6 m do zrzucania urobku. W trakcie głębienia wyłom zabezpieczano obudową tymczasową z siatki i kotew, a następnie wykonano obudowę ostateczną tj. pierścienie stalowe wypełniając pustkę między górotworem i obudową betonową. Całość pokryto dwoma warstwami betonu natryskowego o grubości 20 cm. Zbiornik został przykryty konstrukcją z dźwigarów i blach stalowych z zabudowanymi wlotami zsypów trzech taśmociągów.

Do zakresu robót należała też przebudowa na długości ok. 17 m - chodnika znajdującego się pod zbiornikiem, z przekroju ok. 27,0 m2 na przekrój 53,0 m2. Pomimo późniejszego (prawie 2 miesiące) przystąpienia do robót, spowodowanego przedłużaniem procedur przez niemiecki Urząd Pracy przy udzielaniu zezwoleń na pracę - termin zakończenia został dotrzymany.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej