Ożywienie na rynku inwestycji budowlanych. Apogeum przewidywane w 2018/2019 r. Czy wzrosną ceny materiałów budowlanych?

2017-05-31 13:29
Biurowce w Warszawie
Autor: CBRE W centrum Warszawy powierzchnia biurowa jest najdroższa

Eksperci EY podkreślają, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów, w tym również zagranicznych. Spodziewają się znacznego przyspieszenia jeżeli chodzi o inwestycje budowlane, głównie ze względu na planowane ożywienie w sektorze inwestycji publicznych. Eksperci spodziewają się też wzrostu cen materiałów budowlanych.

Inwestorzy zagraniczni wskazują na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej Polski w 2016 r. – wynika z badania „Atrakcyjność inwestycyjna Polski”, przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Równocześnie, niemal połowa ankietowanych (48%) oczekuje poprawy atrakcyjności naszego kraju w najbliższych trzech latach. Wyniki badań wskazują, że również w sektorze nieruchomości i budownictwa nastąpi znaczne ożywienie. Bardzo dobrze obrazują to poniższe wykresy.

Rynek inwestycji
Autor: EY (2017), European Investment Monitor Sektory, które napędzały wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2005-2016
Rynek inwestycji
Autor: EY (2017), European Investment Monitor Sektory, które będą napędzać wzrost gospodarczy w Polsce w najbliższych latach

W tym roku oczekujemy znaczącego ożywienia inwestycji publicznych, które będą związane z coraz większym wykorzystaniem środków unijnych. Przyspieszenie inwestycji publicznych oraz wzrost nakładów na środki trwałe w przedsiębiorstwach sektora publicznego mogą przyczynić się bardzo szybko do wzrostu aktywności produkcyjnej i inwestycyjnej w firmach prywatnych.

Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi już na przełomie roku 2018-2019 możemy się spodziewać kumulacji inwestycji publicznych, a co za tym idzie również prywatnych. Może to spowodować sytuację analogiczną jak w roku 2011-2012 czyli prawdopodobnie czeka nas skokowy wzrost cen materiałów budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej