Ożywienie na rynku inwestycji budowlanych. Apogeum przewidywane w 2018/2019 r. Czy wzrosną ceny materiałów budowlanych?

2017-05-31 13:29
Biurowce w Warszawie
Autor: CBRE W centrum Warszawy powierzchnia biurowa jest najdroższa

Eksperci EY podkreślają, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów, w tym również zagranicznych. Spodziewają się znacznego przyspieszenia jeżeli chodzi o inwestycje budowlane, głównie ze względu na planowane ożywienie w sektorze inwestycji publicznych. Eksperci spodziewają się też wzrostu cen materiałów budowlanych.

Inwestorzy zagraniczni wskazują na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej Polski w 2016 r. – wynika z badania „Atrakcyjność inwestycyjna Polski”, przeprowadzonego przez firmę doradczą EY. Równocześnie, niemal połowa ankietowanych (48%) oczekuje poprawy atrakcyjności naszego kraju w najbliższych trzech latach. Wyniki badań wskazują, że również w sektorze nieruchomości i budownictwa nastąpi znaczne ożywienie. Bardzo dobrze obrazują to poniższe wykresy.

Rynek inwestycji
Autor: EY (2017), European Investment Monitor Sektory, które napędzały wzrost gospodarczy w Polsce w latach 2005-2016
Rynek inwestycji
Autor: EY (2017), European Investment Monitor Sektory, które będą napędzać wzrost gospodarczy w Polsce w najbliższych latach

W tym roku oczekujemy znaczącego ożywienia inwestycji publicznych, które będą związane z coraz większym wykorzystaniem środków unijnych. Przyspieszenie inwestycji publicznych oraz wzrost nakładów na środki trwałe w przedsiębiorstwach sektora publicznego mogą przyczynić się bardzo szybko do wzrostu aktywności produkcyjnej i inwestycyjnej w firmach prywatnych.

Jeżeli taki scenariusz się sprawdzi już na przełomie roku 2018-2019 możemy się spodziewać kumulacji inwestycji publicznych, a co za tym idzie również prywatnych. Może to spowodować sytuację analogiczną jak w roku 2011-2012 czyli prawdopodobnie czeka nas skokowy wzrost cen materiałów budowlanych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej