Ogrodownia w projekcie zielonej ściany na Lotnisku Chopina

2011-01-12 9:55
Zielona ściana na lotnisku Chopina
Autor: Ogrodownia Zielona ściana jest jednym z najciekawszych elementów nowego salonu. Taka forma roślinności pozwala na wyciszenie przestrzeni i odizolowanie jej od zgiełku towarzyszącego odprawom lotniczym. Zielona ściana na Lotnisku Chopina była realizowana w technologii szwedzkiej firmy Green Fortune.

Ogrodownia jest współwykonawcą projektu i realizacji zielonej ściany, która ozdobiła nowy salon klasy executive lounge na lotnisku Chopina w Warszawie. Element roślinny, dodatkowo ozdobiony fontannami z marmurowych ścian, wzbogacił nową strefę wypoczynkową dla oczekujących na loty.

Zielona ściana jest jednym z głównych elementów dekoracyjnych salonu LOT Business Lounge Polonez w Strefie Schengen Terminalu A warszawskiego lotniska. Projektanci Ogrodowni brali udział zarówno w części projektowej jak i wykonawczej tego przedsięwzięcia. Byli głównymi konsultantami przy realizacji projektu przygotowanego przez Studio 8/8 i odpowiadali za wykonanie ścian wodnych i zielonej ściany pod kierownictwem generalnego wykonawcy, którym jest firma Aluglass-Realizacja.

Roślinny element w postaci tzw. zielonej ściany jest elementem zupełnie nowego projektu w strefie dla oczekujących na odloty. W dwóch specjalnie zaaranżowanych salach znajdują się recepcje, wnętrza wypoczynkowe, pomieszczenia dla dzieci i lokale gastronomiczne. Harmonijne wnętrza są wykonane z użyciem luksusowych materiałów – drewna, skóry, metali i kamieni. Część z fotelami i stolikami barowymi znajduje się na lekko podniesionej, dyskretnie podświetlonej podłodze. Funkcjonalnie rozmieszczone gniazdka z prądem zapewniają możliwość podłączenia osobistego sprzętu elektronicznego.

- Technologie zielonych ścian pozwalają lepiej wykorzystać trudne do zagospodarowania roślinnością miejsca – powiedział Mariusz Pasek, współwłaściciel Ogrodowni – Zieleń na przestrzeniach ściennych daje imponujący efekt, a ilość roślin, które oczyszczają powietrze i wprowadzają przyjemny klimat jest dużo większa niż w standardowych projektach.

Zielona ściana na lotnisku Chopina
Autor: Ogrodownia

Przebywający w otoczeniu zielonej ściany mogą poczuć się prawie jak w ogrodzie, choć pozostają w przestrzeni zamkniętej. Koncepcja ta zdobyła już uznanie projektantów wnętrz i jest wykorzystywana w niekonwencjonalnych aranżacjach przestrzeni publicznej, komercyjnej a nawet prywatnej.

Zielona ściana znajduje się na elewacji szklanej fasady Salonu i przysłania szachty wentylacyjne. W tej nietypowej, wertykalnej formie zieleni znajdują się specjalnie dobrane gęsto rozrastające się  rośliny, jak: bluszcze, monstery, czy filodendrony.  Rośliny otaczają fontanny w formie kamiennych ścian ze spływającą wodą. Użyte do ich stworzenia specjalnie wytrawione marmurowe płyty pozwalają wydobyć fakturę i urozmaicają spływ wody. Wnętrze zyskało dzięki temu przyjemny szum, łagodzący atmosferę. Lepsze samopoczucie podróżujących zapewnią również porastające ścianę rośliny, które będą oczyszczać i odpowiednio jonizować powietrze,  zwiększą wilgotność w pomieszczeniach, a także pozwolą na zmniejszenie ilości kurzu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej