Oczyszczalnia ścieków w Rybnej rozbudowana

2007-05-21 14:52

4 stycznia 2007 roku oddano do użytku pierwszą w tym roku inwestycję ochrony środowiska, której realizacja koordynowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rybnej w gminie Mykanów koło Częstochowy została zakończona.

Rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Rybnej została oddana do użytku. W ramach projektu współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej wybudowano drugi blok oczyszczania Superbos o wydajności 500 m3 na dobę.

Zrealizowana inwestycja jest jedną z sześciu prowadzonych w Częstochowie i w gminie Mykanów w ramach przedsięwzięcia "Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie". Oczyszczalnia w Rybnej to druga zakończona już budowa na terenie gminy Mykanów. W kwietniu 2006 roku w niedalekim Wierzchowisku oddano do użytku jedyną w Polsce stację uzdatniania wody wykorzystującą technologię biologicznej denitryfikacji (usuwania azotanów). Jeszcze w I kwartale 2007 roku zakończona zostanie budowa kolektora wód deszczowych w Częstochowie, dzięki czemu wyeliminowany zostanie problem zalewania centrum Częstochowy i zakłócania procesu oczyszczania ścieków w częstochowskiej oczyszczalni ścieków WARTA S.A.

Oddana do użytku oczyszczalnia w Rybnej odbiera ścieki z części gminy Mykanów doprowadzane rozbudowywaną w ramach tego samego projektu siecią kanalizacji sanitarnej. Budowa wymagała również zmodernizowania istniejącej przepompowni ścieków. Wszystkie roboty wykonane zostały w trakcie normalnej pracy oczyszczalni. Wliczając okres, który potrzebny był na prace projektowe, całość inwestycji wykonano w 15 miesięcy kosztem 730 tys. euro. Z tej kwoty, unijny Fundusz Spójności zapewnił finansowanie na poziomie ok. 440 tys. euro, a pozostałe koszty poniosła gmina Mykanów.

Całkowita wartość realizowanego w Częstochowie i okolicach projektu wynosi ponad 32,8 mln euro, w tym dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności przekracza 21,3 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej