Oczyszczalnia ścieków w Rybnej rozbudowana

2007-05-21 14:52

4 stycznia 2007 roku oddano do użytku pierwszą w tym roku inwestycję ochrony środowiska, której realizacja koordynowana jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rybnej w gminie Mykanów koło Częstochowy została zakończona.

Rozbudowana oczyszczalnia ścieków w Rybnej została oddana do użytku. W ramach projektu współfinansowanego przez Fundusz Spójności Unii Europejskiej wybudowano drugi blok oczyszczania Superbos o wydajności 500 m3 na dobę.

Zrealizowana inwestycja jest jedną z sześciu prowadzonych w Częstochowie i w gminie Mykanów w ramach przedsięwzięcia "Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie". Oczyszczalnia w Rybnej to druga zakończona już budowa na terenie gminy Mykanów. W kwietniu 2006 roku w niedalekim Wierzchowisku oddano do użytku jedyną w Polsce stację uzdatniania wody wykorzystującą technologię biologicznej denitryfikacji (usuwania azotanów). Jeszcze w I kwartale 2007 roku zakończona zostanie budowa kolektora wód deszczowych w Częstochowie, dzięki czemu wyeliminowany zostanie problem zalewania centrum Częstochowy i zakłócania procesu oczyszczania ścieków w częstochowskiej oczyszczalni ścieków WARTA S.A.

Oddana do użytku oczyszczalnia w Rybnej odbiera ścieki z części gminy Mykanów doprowadzane rozbudowywaną w ramach tego samego projektu siecią kanalizacji sanitarnej. Budowa wymagała również zmodernizowania istniejącej przepompowni ścieków. Wszystkie roboty wykonane zostały w trakcie normalnej pracy oczyszczalni. Wliczając okres, który potrzebny był na prace projektowe, całość inwestycji wykonano w 15 miesięcy kosztem 730 tys. euro. Z tej kwoty, unijny Fundusz Spójności zapewnił finansowanie na poziomie ok. 440 tys. euro, a pozostałe koszty poniosła gmina Mykanów.

Całkowita wartość realizowanego w Częstochowie i okolicach projektu wynosi ponad 32,8 mln euro, w tym dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności przekracza 21,3 mln euro.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej