Oczyszczalnia ścieków w Krośnie. Kompleks czeka modernizacja

2017-08-30 11:21
Modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie
Autor: Mostostal Warszawa

Przetarg na rozbudowę i przebudowę krośnieńskiej oczyszczalni ścieków przy ulicy Drzymały wygrał Mostostal Warszawa. Inwestor, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, określił w umowie, że generalny wykonawca zakończy prace modernizacyjne w ciągu 4 lat. Wartość kontraktu wynosi 31,2 mln zł brutto.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie
Autor: Mostostal Warszawa Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Krośnie ma być gotowa za 4 lata

Oczyszczalnia ścieków w Krośnie działa od około 40 lat. Położona jest na lewym brzegu rzeki Wisłok w dzielnicy Białobrzegi. Była już dwukrotnie unowocześniana, jednak  ze względu na zmieniające się wymagania konieczna jest kolejna modernizacja.

Jak modernizacja oczyszczalni ścieków wpłynie na życie mieszkańców Krosna?

Przede wszystkim oczyszczalnia musi osiągnąć zgodne z prawem parametry jakościowe ścieków, poprawić się musi również efektywność oczyszczania ścieków. Dodatkowo, co najbardziej istotne dla mieszkańców Krosna, procesy, które odbywają w oczyszczalni mają być bardziej hermetyczne. Oznacza to, że  rozprzestrzenianie się uciążliwych zapachów na terenie obiektu oraz w jego sąsiedztwie ma zostać ograniczona do minimum. Wszyscy liczą na to, że oczyszczalnia ścieków w Krośnie po modernizacji w końcu będzie nowoczesna i ekologiczna. Andrzej Goławski, Prezes Mostostal Warszawa, zapewnia, że przebudowa jest inwestycją proekologiczną.

Przede wszystkim modernizacja zredukuje emisję zanieczyszczeń do Wisłoka – odpowiada Andrzej Goławski – Dodatkowo zredukuje odory, które wydobywają się na co dzień w czasie procesu oczyszczania ścieków. To inwestycja, która jest nakierowana na poprawę jakości życia w mieście.

Zakres prac modernizacyjnych w oczyszczalni ścieków

Zgodnie z ustaleniami prace modernizacyjne nie zakłócą dotychczasowego funkcjonowania oczyszczalni. Mostostal Warszawa zajmie się rozbudową i przebudową części ściekowej, biologicznej i osadowej oczyszczalni oraz zagospodarowaniem terenu dookoła obiektu. Dodatkowo w ramach zadania powstaną nowe obiekty, takie jak: reaktor biologiczny, osadnik wtórny, zagęszczacze osadu wstępnego, budynek kraty rzadkiej czy też zbiornik retencyjny wód ociekowych.

Oczyszczalnia ścieków w Krośnie wraz z trzema zakładami uzdatniania wody (w Iskrzyni, Sieniawie i Szczepańcowej) wchodzi w skład lokalnego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Jest jednocześnie największym, jak i najstarszym spośród wymienionych obiektów. Obecnie oczyszczalnia przyjmuje ścieki z miasta Krosna oraz ośmiu okolicznych miejscowości – łącznie 21 000 m³ ścieków na dobę, co daje 7,6 mln m³ nieczystości w ciągu roku.

Zadanie pod nazwą „Rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni Ścieków w Krośnie przy ul. Drzymały” jest częścią większego projektu mającego na celu uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta.

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Otwocku>>

Nazwa inwestycji: Rozbudowa i przebudowa Oczyszczalni Ścieków w Krośnie
Lokalizacja: Krosno, ul. Drzymały
Funkcja: oczyszczalnia ścieków
Inwestor: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej