Nowy terminal promowy w Gdyni

2007-05-16 19:02
Port
Autor: brak danych

Już za dwa lata ruszyć ma budowa nowego, drugiego terminalu promowego w Gdyni. Obiekt wraz z siecią dróg dojazdowych to najważniejszy punkt na liście inwestycji portowych, który będzie realizowany w najbliższych latach.

Przewidywane są dwa etapy budowy. W pierwszej fazie realizowany będzie układ drogowo-kolejowy na odcinku Wendy-Wiśniewskiego. Inwestycja dotyczy rozbudowy ulicy Polskiej w celu zapewnienia łatwego, szybkiego i sprawnego dostępu drogowego do portu w Gdyni. Przedsięwzięcie będzie obejmowało budowę nowej jezdni ulicy Nowej Polskiej.

W drugim etapie powstanie terminal promowo-pasażerski. Będzie on częścią VI Korytarza Transportowego TEN-T, biegnącego ze Skandynawii przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry na Bałkany. Terminal ma być zlokalizowany przy nabrzeżach polskim i fińskim we wschodniej części Portu Gdynia. Inwestycja obejmować ma także budowę dwóch ramp nabrzeżnych, budynku dworca pasażerskiego, magazynu celno-składowego, galerii handlowej dla pasażerów oraz portowych parkingów.

Całkowity koszt budowy szacuje się na 273 mln zł. 80 proc. tej sumy będzie pochodzić z unijnego programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", natomiast pozostałą kwotę wyłoży Port. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na rok 2011.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej