Nowy terminal promowy w Gdyni

2007-05-16 19:02
Port
Autor: brak danych

Już za dwa lata ruszyć ma budowa nowego, drugiego terminalu promowego w Gdyni. Obiekt wraz z siecią dróg dojazdowych to najważniejszy punkt na liście inwestycji portowych, który będzie realizowany w najbliższych latach.

Przewidywane są dwa etapy budowy. W pierwszej fazie realizowany będzie układ drogowo-kolejowy na odcinku Wendy-Wiśniewskiego. Inwestycja dotyczy rozbudowy ulicy Polskiej w celu zapewnienia łatwego, szybkiego i sprawnego dostępu drogowego do portu w Gdyni. Przedsięwzięcie będzie obejmowało budowę nowej jezdni ulicy Nowej Polskiej.

W drugim etapie powstanie terminal promowo-pasażerski. Będzie on częścią VI Korytarza Transportowego TEN-T, biegnącego ze Skandynawii przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry na Bałkany. Terminal ma być zlokalizowany przy nabrzeżach polskim i fińskim we wschodniej części Portu Gdynia. Inwestycja obejmować ma także budowę dwóch ramp nabrzeżnych, budynku dworca pasażerskiego, magazynu celno-składowego, galerii handlowej dla pasażerów oraz portowych parkingów.

Całkowity koszt budowy szacuje się na 273 mln zł. 80 proc. tej sumy będzie pochodzić z unijnego programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko", natomiast pozostałą kwotę wyłoży Port. Zakończenie inwestycji przewidywane jest na rok 2011.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej