Nowy most dla Torunia

2009-12-03 9:06
Most w Toruniu
Autor: Urząd Miasta Torunia Projekt planowanego mostu w Toruniu

Jest ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi.

19 grudnia 2006 roku zostala podpisana deklaracja w sprawie budowy mostu. Od tego momentu powstała koncepcja ogólna i szczegółowa programowo-przestrzenna, została przeprowadzona analiza oddziaływania na środowisko, został zrobiony projekt budowlany, wykonawczy i studium wykonalności.

9 października 2009 roku wojewoda kujawsko-pomorski  wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę. Po rozpatrzeniu złożonych odwołań od decyzji Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego dnia 24 listopada 2009 r. utrzymał w mocy decyzję wojewody o pozwoleniu na budowę dla toruńskiej inwestycji.

W najbliższym czasie powinna zostać podpisana umowa z Inżynierem Projektu (w trybie przetargu została wybrana jako najkorzystniejsza oferta konsorcjum Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycyjnej sp. z o.o.  z Bydgoszczy (lider) i Grand Metropolia sp. z o.o., z Ukrainy, z przedstawicielstwem w Warszawie).

Inwestorem jest Gmina Miasta Toruń, firmą zamawiającą - Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Projekt budowlany nowego mostu drogowego dla Torunia wykonało Konsorcjum Projektowe (ARCADIS, Warszawa; PONT PROJEKT, Gdańsk, Biuro Inzynierskie DAMART, Szczecin; KONTRAKT Biuro Projektowo-Konsultingowe, Gdańsk), a głównym projektantem jest inż. Paweł Iwański. Inwestor ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych. Wysokość wnioskowanego dofinansowania to 85% kosztów kwalifikowalnych, czyli 748 350 480,82 zł.

Projektowany most nawiązuje do architektury toruńskich mostów - jest konstrukcją stalową i łukową. Dzięki podwieszanej konstrukcji mostu i użyciu nowoczesnych rozwiązań budowa w minimalnym stopniu będzie ingerować w środowisko naturalne. Długośc mostu 540 m (dwa przęsła po 270 m  z jedną podporą w nurcie rzeki), wysokość łuku 50 m, szerokośc mostu 30 m.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej