Nowy most dla Torunia

2009-12-03 9:06
Most w Toruniu
Autor: Urząd Miasta Torunia Projekt planowanego mostu w Toruniu

Jest ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i udzielająca pozwolenia na budowę mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi.

19 grudnia 2006 roku zostala podpisana deklaracja w sprawie budowy mostu. Od tego momentu powstała koncepcja ogólna i szczegółowa programowo-przestrzenna, została przeprowadzona analiza oddziaływania na środowisko, został zrobiony projekt budowlany, wykonawczy i studium wykonalności.

9 października 2009 roku wojewoda kujawsko-pomorski  wydał decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę. Po rozpatrzeniu złożonych odwołań od decyzji Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego dnia 24 listopada 2009 r. utrzymał w mocy decyzję wojewody o pozwoleniu na budowę dla toruńskiej inwestycji.

W najbliższym czasie powinna zostać podpisana umowa z Inżynierem Projektu (w trybie przetargu została wybrana jako najkorzystniejsza oferta konsorcjum Przedsiębiorstwo Obsługi Inwestycyjnej sp. z o.o.  z Bydgoszczy (lider) i Grand Metropolia sp. z o.o., z Ukrainy, z przedstawicielstwem w Warszawie).

Inwestorem jest Gmina Miasta Toruń, firmą zamawiającą - Miejski Zarząd Dróg w Toruniu. Projekt budowlany nowego mostu drogowego dla Torunia wykonało Konsorcjum Projektowe (ARCADIS, Warszawa; PONT PROJEKT, Gdańsk, Biuro Inzynierskie DAMART, Szczecin; KONTRAKT Biuro Projektowo-Konsultingowe, Gdańsk), a głównym projektantem jest inż. Paweł Iwański. Inwestor ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych. Wysokość wnioskowanego dofinansowania to 85% kosztów kwalifikowalnych, czyli 748 350 480,82 zł.

Projektowany most nawiązuje do architektury toruńskich mostów - jest konstrukcją stalową i łukową. Dzięki podwieszanej konstrukcji mostu i użyciu nowoczesnych rozwiązań budowa w minimalnym stopniu będzie ingerować w środowisko naturalne. Długośc mostu 540 m (dwa przęsła po 270 m  z jedną podporą w nurcie rzeki), wysokość łuku 50 m, szerokośc mostu 30 m.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej