Nowe inwestycje we Wrocławiu: Szpital Wojewódzki

2015-07-30 17:34
Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu
Autor: Vitrulan Nowy Szpital Wojewódzki we Wrocławiu

Zbliża się termin oddania do użytku Nowego Szpitala Wojewódzkiego we Wrocławiu (NSW). Nowa inwestycja jest jedną z największych realizowanych przez samorząd Dolnego Śląska. Generalnym wykonawcą był BUDIMEX.

Nowy szpital we Wrocławiu

Na osiedlu Stabłowice we Wrocławiu wybudowany został nowy szpital o powierzchni 48 500 m². Obiekt podzielony będzie na15 oddziałów oraz szpitalny oddział ratunkowy, które łącznie pomieszczą 553 łóżka.
Budynek ma cztery kondygnacje. Biuro Architektoniczne VILLART, które przygotowało projekt obiektu, wybrane zostało w międzynarodowym konkursie rozstrzygniętym w 2009 roku.

Nowym rozwiązaniem jest tzw. „gorąca platforma”, skracająca czas oczekiwania na pomoc. Ofiary wypadków mogą być dostarczone do obiektu helikopterem albo karetką, a następnie szybko przewiezieni do położonych blisko działu diagnostyki, sal operacyjnych lub oddziału intensywnej opieki medycznej. Oddział ratunkowy, izba przyjęć, część ambulatoryjna oraz hala wejściowa tworzą zwartą całość, ograniczając długość transportu. Oddziały są umieszczone na obrzeżach budynku, przy głównych elewacjach. Szpital zaopatrzony jest we własną studnię głębinową i stację uzdatniania wody. 

Włókno szklane na ścianie

Powierzchnie w szpitalach podlegają intensywnej eksploatacji, należy zatem uwzględnić wszystkie wytyczne użytkowania tych powierzchni. Dla nas ważnym punktem było również przyjazne otoczenie dla pacjentów – wyjaśnia architekt Bogdan Kołtowski z Biura Architektonicznego VILLART.

Rozwiązania z zakresu architektury wnętrz podyktowane zostały głównie względami praktycznymi, funkcjonalnością, higieną i wytrzymałości użytych materiałów. Ściany muszą być łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na działanie środków dezynfekujących oraz odpowiadać wymogom przepisów przeciwpożarowych zgodnie z klasyfikacją ogniową: „materiał trudnopalny” w klasie Bs1d0. Materiałem użytym do wykończenia ścian zostały tapety z włókien szklanych z palety produktów Systexx, m.in. ze względu na bakteriostatyczne i hipoalergiczne właściwości.
W oddziałach dziecięcych zastosowano natomiast tapety flizelinowe z włókna szklanego Systexx Comfort V22. Tapety pokryte zostały wielkoformatowymi nadrukami cyfrowymi zgodnie z koncepcją kolorystyczną i aranżacyjną opracowaną przez projektantkę Iwonę Petryszyn ze studia NEOGRAF.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej