Nowe inwestycje w centrum Katowic. Rynek z zieloną ścianą i sztuczną rzeką

2014-06-27 17:55
Nowe inwestycje w przestrzeni publicznej Katowic
Autor: Urząd Miasta Katowice Nowe wizualizacje katowickiego rynku; Piotr Uszok, prezydent miasta, zapowiada zakończenie pierwszego etapu prac na jesień 2014

Piotr Uszok, prezydent Katowic, zapowiada nowe inwestycje w przestrzeni publicznej Katowic. Nowe wizualizacje prezentują m.in. zielone ściany, meble miejskie i sztuczną rzekę – pomnik Rawy. GALERIA

Nowa inwestycja bez architektów?
O planach przebudowy katowickiego rynku mówiono od lat, w dyskusji na temat tej ważnej przestrzeni publicznej pojawiały się różne propozycje. Piotr Uszok, prezydent miasta, uznaje spór o kształt rynku za jedną z przyczyn obecnego stanu tej części miasta. Na zbyt długo tę przestrzeń zawłaszczyli sobie architekci – taka kontrowersyjna wypowiedź prezydenta padła podczas prezentacji planowanych prac.

Pierwszy etap modernizacji ma się zakończyć jesienią 2014. Ma wówczas zostać oddany do użytku plac kwiatowy, czyli część rynku pomiędzy Domem Prasy a Domem Handlowym Zenit. Projekt przygotowała szczecińska pracownia Redan, nawiązując do koncepcji Tomasza Koniora (2006) i wyników konsultacji społecznych. Na placu pojawi się zieleń miejska i meble, posadzka placu zostanie wymieniona i oświetlona.

W sąsiedztwie Banku Śląskiego ma natomiast powstać miejski park, a na nim siłownia oraz plac zabaw dla dzieci.

Wśród planowanych elementów małej architektury placu w Katowicach najbardziej charakterystyczne będą zapewne fontanna – sztuczna rzeka i zielone ściany, izolujące od miejskiego hałasu. „Sztuczna Rawa” ma być fontanną o powierzchni ok. 500 m2. Zbiornik będzie przypominał o ukrytej pod ziemią rzece – w latach 60. XX wieku zadecydowano o obudowaniu i przekryciu jej odcinka w centrum Katowic.

Realizacja zielonej ściany nie jest przesądzona. Kontrowersje wśród mieszkańców miasta i obawy o stworzenie zbyt dominujących, pokrytych rachityczną zielenią betonowych ścian mogą doprowadzić do zmiany projektu.

Pierwszy etap prac zakończyć się może we wrześniu, plac centralny, przestrzeń publiczna przed teatrem i muzeum zostaną oddane do użytku prawdopodobnie w pierwszej połowie 2015 roku.

Tak wyglądały wcześniejsze projekty przebudowy centrum Katowic:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej