Nowe drogi: węzeł Gdańsk Lipce i obwodnica Jędrzejowa

2012-12-14 16:46
Południowa Obwodnica Gdańska
Autor: MTBiGM Węzeł Gdańsk Lipce w ciągu Południowej Obwodnicy Gdańska

Oddane do użytku 14 grudnia fragmenty nowych dróg to północna obwodnica Jędrzejowa w ciągu drogi krajowej nr 78 (kieleckie) oraz węzeł Gdańsk Lipce w ciągu drogi ekspresowej S7, czyli Południowej Obwodnicy Gdańska.

Południowa Obwodnica Gdańska

Dojazd do Gdańska staje się coraz bardziej komfortowy. Węzeł Gdańsk Lipce na obwodnicy trójmiasta umożliwia zjazd do centrum Gdańska poprzez Trakt Św. Wojciecha. Na tej obwodnicy gotowy jest również węzeł Gdańsk Port, który zostanie otwarty po ukończeniu Trasy Sucharskiego (którą na zlecenia miasta buduje Budimex). Południowa Obwodnica Gdańska ma prawie 18 km (wykonawcą tej inwestycji była firma Bilfinger Berger Budownictwo). W ramach tej inwestycji powstało również 19 obiektów inżynierskich, w tym najdłuższa estakada w Polsce długości 2780 m oraz 5 węzłów: Gdańsk Południe (Straszyn), Gdańsk Lipce, Gdańsk Port (Olszynka), Gdańsk Wschód (Przejazdowo), Żuławy Zachód (Koszwały).

Obwodnica Jędrzejowa

Z kolei dwujezdniowa północna obwodnica Jędrzejowa (wybudowana przez Budimex) w ciągu drogi krajowej nr 78 ma długość 8 km i połączyła miejscowość Prząsław z węzłem kieleckim na istniejącej już wschodniej obwodnicy Jędrzejowa (droga ekspresowa S7).
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Wartość całego projektu to około 250 mln złotych, maksymalna kwota dofinansowania to około 110 mln złotych.

Natomiast łączny koszt oddanych właśnie do użytku dróg wyniósł 1580 mln zł. Program budowy dróg w Polsce jeszcze trwa...

Obwodnica Jędrzejowa
Autor: MTBiGM Nowo oddana do użytku obwodnica Jędrzejowa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej