Nagroda dla Ławicy

2007-06-01 15:36

Nowy Port Lotniczy w Ławicy uznano za najciekawszą realizację architektoniczną Poznania, w 2001 roku. Jury Nagrody Miasta Poznania - im. Jana Baptysty Quadro uznało terminal za projekt na miarę XXI wieku.

Terminal w Ławicy spełnia wszelkie wymagania i standardy światowe. Po oddaniu go do dyspozycji podróżnych będzie najnowoczeniejszym terminalem lotniczym w Polsce. Zgodnie z założeniami, powierzchnia wynosić będzie 14.000 m2 wraz z drogą kołowania, płytą postojową, parkingami i drogami dojazdowymi. Planowana przepustowość terminala została oceniona na 1 mln pasażerów rocznie z możliwością docelowej rozbudowy, która jeszcze zwiększy przepustowość portu. Lotnisko będzie mogło obsługiwać w ciągu godziny jednoczenie 430 pasażerów przylatujących i 450 odlatujących, co daje łączną liczbę 880 pasażerów na godzinę tyle, ile mieszczą trzy samoloty Boeing 737.
Nowy terminal będzie posiadał najwyższy standard kategorii "A" wg ICAO dla głównych pomieszczeń obsługi pasażerów. Będą oni mieli do dyspozycji klimatyzowane, przestronne sale odlotów i przylotów oraz restaurację, bary, banki, sklepy, punkty wynajmu samochodów i taras widokowy. Odlatujący za granicę będą mogli dokonać zakupów w sklepach wolnocłowych oraz miło spędzić czas w wydzielonym, ekskluzywnym salonie Businnes Class. Dla specjalnych gości lotniska przewiduje się komfortowo urządzone sale VIP.
Projekt sal przylotów i odlotów pozwala na adaptacje tych pomieszczeń do wymogów Unii Europejskiej bez ponoszenia znacznych kosztów modernizacji. Po ukończeniu inwestycji Poznań zyska światowej klasy lotnisko,które jako jedyne w Polsce będzie gotowe do spełnienie standardów Unii Europejskiej. Dzisiejszy terminal pasażerski zostanie przeznaczony na terminal dla samolotów dyspozycyjnych General Aviation oraz w częci na biura związane z terminalem Cargo.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej