Muzeum Warszawskiej Pragi

2009-05-27 15:42
Muzeum Warszawskiej Pragi
Autor: Biuro Prasowe SZRM Muzeum Warszawskiej Pragi mieścić się będzie w kompleksie zabytkowych kamienic, przy ul. Targowej 50/52

Muzeum Warszawskiej Pragi będzie pierwszym muzeum na prawym brzegu Wisły. W placówce będą gromadzone i chronione pamiątki historyczne, związane z dziejami tej części miasta, organizowane wystawy, imprezy, spotkania, konferencje. Obiekt ma szansę stać się ośrodkiem działań kulturalnych i edukacyjnych.

Formalnie Muzeum Warszawskiej Pragi zostało powołane do życia na podstawie uchwały Rady Miasta Warszawa w 2006 roku. Jest oddziałem Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Obecnie działa biuro tymczasowe, przy ul. Targowej 45. MWP ma być gotowe w 2011 r. i  mieścić się będzie w zespole kamienic, przy ul. Targowej 50/52.

Muzeum będą tworzyły trzy zabytkowe kamienice wraz z oficyną w podwórzu oraz nowo wybudowany budynek. Pierwsza kamieniczka, od strony Bazaru Różyckiego to dom Rothblitha, wzniesiony około 1819 r. Obiekt ten, jest najstarszym zachowanym murowanym domem mieszkalnym na Pradze. Obok, znajduje się kamienica Sokołowskiego z 1873 r. Trzeci budynek, zajmujący północny narożnik to kamienica Rothblitha zrealizowana w latach 1829-1830. Do kompleksu należy także oficyna w podwórzu, w której znajdują się dwie sale żydowskiego domu modlitwy z zachowanymi polichromiami. Na potrzeby muzeum, zostanie zbudowany nowy budynek na tyłach posesji o funkcjach administracyjnych, magazynowych i edukacyjnych. W kamienicach frontowych zaplanowano sale wystawy stałej dziejów prawobrzeżnej Warszawy oraz sale: wystaw czasowych, historii mówionej, edukacji interaktywnej, pokazów ginących zawodów, zaplecze recepcyjne, kawiarnię. Projekt przewiduje rekonstrukcję drewnianej klatki chodowej w kamienicy Sokołowskiego, a przy tym zachowanie podziału między kamienicami. Od strony ulicy Targowej wykonana zostanie nowa elewacja, która będzie nawiązywała do historycznej. W oficynie powstanie ekspozycja stała, galeria, pracownia naukowa oraz pokój gościnny. Z uwagi na unikalny charakter polichromii znajdujących się wewnątrz obiektu, projekt zakłada adaptacje pomieszczeń na funkcje muzealne, przy założeniu wykonania niezbędnych wzmocnień i konserwacji obiektu. Natomiast w nowo wybudowanym budynku mają się mieścić sale: konferencyjne i warsztatów, sekretariat, gabinety, pracownia fotograficzna, biblioteka, archiwum, czytelnia, magazyny oraz zaplecze techniczne. Projektowany obiekt, stanowi dopełnienie dziedzińca znajdującego się wewnątrz a gabarytami zbliżony jest do oficyny i kamienic przy ulicy Targowej.

Muzeum Warszawskiej Pragi
Autor: Biuro Prasowe SZRM

Realizacja zadania została wpisana do Wieloletniego Programu Inwestycyjnego m.st. Warszawy na lata 2006-2015. Przewidywana całkowita wysokość wydatków na inwestycję ma wynieść ok. 40 mln złotych, z czego dotacja  z Biura Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego: Infrastruktura i Środowisko Priorytet XI Kultura i dziedzictwo kulturowe ma wynieść 15 mln zł. 

15 lipca br. uzyskano pozwolenie na budowę. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta oczekuje na przedłożenie kompletnego projektu wykonawczego od wyłonionego w przetargu nieograniczonym projektanta - Pas Projekt Archi Studio. Jesienią tego roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację inwestycji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej