Muzeum Mazowieckie w Płocku w stylu art déco

2019-02-06 12:01
Muzeum Mazowieckie w Płocku
Autor: Koza Nostra Studio Muzeum Mazowieckie w Płocku - obrotowy podest a na nim samochód

Muzeum Mazowieckie w Płocku, po latach starań, doczeka się nowego budynku w stylu art déco. Powstanie w nim małe miasto z kinem, kamienicami, sklepem jubilera, a pośrodku, na obrotowym podeście, stanie samochód z epoki. To koncepcja krakowskich architektów z Koza Nostra Studio. Zobacz najnowsze wizualizacje wnętrz Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ul. Kolegialnej 6.

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Autor: Muzeum Mazowieckie w Płocku Muzeum Mazowieckie w Płocku powstanie w kamienicy przy Kolegialnej 6

Muzeum Mazowieckie w Płocku będzie miało swoją siedzibę w kamienicy przy ul. Kolegialnej 6. Budynek jest już w stanie surowym, trwają prace wykończeniowe. Prace mają się zakończyć do końca sierpnia 2019. Kolejne kilka miesięcy ma zająć przygotowanie ekspozycji. Wyremontowaną kamienicę zajmą zbiory art déco.

Przypomnijmy, że dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego, udało się pozyskać prawie 3,5 mln złotych z Unii Europejskiej na remont kamienicy przy ulicy Kolegialnej 6 i projekt stworzenia oddziału art déco.

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Autor: Koza Nostra Studio Muzeum Mazowieckie w Płocku - kino z neonem z epoki

Zbiory Muzeum Mazowieckiego w Płocku

W ostatnich latach Muzeum Mazowieckie w Płocku zgromadziło około 1,5 tys. m.in. mebli, obrazów, tkanin, strojów czy biżuterii w stylu art déco. Większość z nich zamknięta w magazynach czeka na nową siedzibę. Wszystkie eksponaty trafią do wyremontowanej, a nawet można powiedzieć, odbudowanej kamienicy przy ul. Kolegialnej 6.

Przypomnijmy, że w tej pięknej zabytkowej kamienicy 29 stycznia 2006 roku wybuchł pożar, w którym zniszczone zostało całe poddasze, dach oraz klatka schodowa. Zginęły 4 osoby. Teraz, po ponad 12 latach, zabytek zyska nowe funkcje. Kiedyś była tu składnica harcerska.

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Autor: Koza Nostra Studio Muzeum Mazowieckie w Płocku - linie na budynkach to efekt gry świateł

Muzeum Mazowieckie w Płocku art déco - jakie będzie?

W nowej siedzibie Muzeum Mazowieckiego w Płocku powstanie około 20 sal wystawy stałej, będzie też sala konferencyjna na 200 osób, przestrzeń edukacyjna oraz sale ekspozycji czasowych. Konkurs na koncepcję aranżacji ekspozycji wygrała krakowska pracownia Koza Nostra Studio. Zdaniem inwestora architekci najtrafniej odwzorowali klimat lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Projektanci zaproponowali, aby wnętrze muzeum przypominało miasteczko z dawnych czasów. Dlatego na wizualizacjach widzimy kino z neonem, bank, kamienice, sklep jubilerski, wszystko w stylu art déco. W centralnym punkcie stoi obrotowy podest, a na nim samochód jak z obrazu Łempickiej "Autoportret w zielonym bugatti". Iluzję kamienic mają stworzyć specjalne efekty świetlne.

Prace na budowie potrwają do sierpnia, nowe wnętrza mają być zaaranżowane do końca 2019 roku. Inwestor zapowiada też, że na przełomie 2020/21 roku mają być gotowe oficyny przy Kolegialnej 6, gdzie będzie można podziwiać zasłużonych mieszkańców Płocka.

Muzeum Mazowieckie w Płocku
Autor: Koza Nostra Studio Muzeum Mazowieckie w Płocku - wizualizacja jednego z pomieszczeń
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej