Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Mosinie

2013-12-20 11:00
Oczyszczalnie ścieków w Mosinie - stan obecny
Autor: brak danych Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Mosinie potrwa według planu 21 miesięcy

W Mosinie pod Poznaniem rozpoczynają się prace przy rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych. Nową inwestycję zrealizuje firma Skanska

Oczyszczalnia ścieków w Mosinie pod Poznaniem już wkrótce zostanie przebudowana. Kompleksowa modernizacja obejmie niemal wszystkie obiekty znajdujące się na terenie zakładu. Nowa inwestycja oznacza przebudowanie części mechanicznej, biologicznej i osadowej oczyszczalni ścieków w Mosinie. Wszystkie istniejące budynki zostaną poddane modernizacji, powstaną również nowe obiekty. W sektorze oczyszczania mechanicznego powstaną nowe piaskowniki wirowe, komora rozdziału, a także stacja ścieków dowożonych. W części biologicznej – trzy bioreaktory, które zastąpią dwa już wyeksploatowane. Układ uzupełniać będą nowe osadniki wtórne.

W ramach nowej inwestycji w Mosinie powstaną także nowe budynki pomocnicze, takie jak portiernia i garaż. Prace prowadzone będą etapowo, zakład przez cały czas będzie funkcjonował.
Usprawniony ma być również system komunikacyjny zakładu. Drogi i chodniki o łącznej powierzchni ok. 6000 m2 będą miały wymienioną nawierzchnię.
Po przebudowie wydajność oczyszczalni ścieków w Mosinie ma wzrosnąć o 100%. Nowa inwestycja jest pilnie potrzebna; już obecnie system jest przeciążony, a postępująca rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej w podpoznańskich gminach oznacza szybki wzrost ilości ścieków. Wbrew obawom, zwiększenie przepustowości nie musi być uciążliwe dla mieszkańców gminy. Przedstawiciel inwestora, spółki Aquanet zapewnia, że dzięki hermetycznemu zamknięciu urządzeń i zastosowanym filtrom nieprzyjemny zapach nie będzie silniejszy, niż obecnie.

Prace mają się rozpocząć już w styczniu 2014. Zgodnie z harmonogramem, budowa potrwa 21 miesięcy. Plan robót podzielono na trzy części, pierwsza faza zakończy się we wrześniu 2014. Głównym wykonawcą jest firma Skanska. Wartość nowej inwestycji szacowana jest na 29 mln złotych.


Wyświetl większą mapę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej