Lotnisko Okęcie coraz większe. Nowe pirsy otwarte

2011-08-09 13:01
Pirsy - lotnisko Okęcie
Autor: Lotnisko Okęcie Pirs południowy, Lotnisko Okęcie

Port lotniczy Okęcie powiększył się. Dwa nowe pirsy zostały otwarte. Pasażerowie mogą również korzystać z nowych lokali usługowych znajdujących się w nowej przestrzeni lotniska.

8 sierpnia port lotniczy Okęcie zyskał 2 nowe pirsy, które są uzupełnieniem nowej części lotniska. Po otwarciu nowej przestrzeni dotychczasowa powierzchnia terminala powiększyła się o 18,3 tys. m 2. Dla pasażerów oznacza to większą wygodę przy odprawie, dla linii lotniczych – więcej miejsc postojowych bezpośrednio przy terminalu.

Pirsy - dane techniczne 

Nowe pirsy ( centralny i południowy) są uzupełnieniem nowej części portu lotniczego Okęcie.
Pirs centralny ma 184 m długości oraz 20-21,6 m szerokości. Pirs centralny ma dwa bezpośrednie połączenia z budynkiem terminala, którymi można przechodzić ze strefy wolnocłowej.
Pirs południowy - wystający poza budynek terminala, zlokalizowany wzdłuż dworca autobusowego - ma 132 m długości i 21,5 - 26,5 m szerokości i dodatkowo został wyposażony w dwa nowe sklepy i kawiarnie. Do pirsu południowego można wejść wyłącznie po przez pirs centralny.
Oba lokale są już dostępne dla pasażerów.
Pirsy po połączeniem z pirsem północnym ( oddanym do użytku w 2008 roku) tworza jeden z najdłuższych w kraju zadaszonych ciągów komunikacyjnych. Łączna długość obiektu wynosi 720 m.

Lotnisko Okęcie

Nowotwarte pirsy powiększyły powierzchnię terminala do 148 tys m 2. Liczba poczeklani odlotowych zwiększyła się z 28 do 45. Ponadto, zwiększyła się liczba pomostów pasażerskich ("rękawów" ) z 15 do 24. Lotnisko Okęcie jest największym portem lotniczym w Polsce. Port lotniczy Okęcie w 2010 roku obsłużył ponad 8,7 mln pasażerów, co stanowiło blisko 43% całkowitego ruchu pasażerskiego w kraju. Władze lotniska szacują, że w tym roku zostanie obsłużonych ok. 9 mln pasażerów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej