Kursuje Pomorska Kolej Metropolitalna

2015-10-02 18:53
pomorska kolej metropolitalna
Autor: PKM SA

Budimex był generalnym wykonawcą aglomeracyjnej i regionalnej linii kolejowej łączącej Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Port Lotniczy oraz Gdańsk Osowa/Rębiechowo. To największa inwestycja kolejowa na Pomorzu. 

Pomorska Kolej Metropolitalna ułatwia mieszkańcom Trójmiasta dojazd do pracy i szkoły. W przyszłości zaplanowano także połączenia z Kaszubami. Z początkiem października PKM rozpoczął kursy do Kartuz. Dwutorowy odcinek koleji wynosi 18 kilometrów, a wzdłuż niego znajduje się 8 przystanków. Wciąż powstają nowe. PKM wybudowane zostało w systemie „park & ride", co pozwala pasażerom przyjechać na przystanek własnym samochodem i kontynuować podróż pociągiem. Na linii znajduje się w sumie 41 obiektów inżenierskich i są wśród nich wiadukty kolejowe oraz drogowe, kładki dla pieszych oraz przepusty i przejścia pod torami. Zastosowano nowoczesne technologie łączności cyfrowej GSM-R oraz ERTMS.

Projekt został wykonany przez firmę Transprojekt Gdański, a generalnym wykonawcą był Budimex. Całkowity koszt inwestycji w 18-kilometrowy odcinek wyniósł 949 mln zł, co czyni ją najdroższą i największą na Pomorzu.

Nazwa inwestycji: Pomorska Kolej Metropolitalna
Inwestor: Pomorska Kolej Metropolitalna SA
Generalny wykonawca: Budimex SA
Projekt: Transprojekt Gdański
Początek realizacji: maj 2013
Koniec realizacji: kwiecień 2015
Koszt inwestycji: 949 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej