Kursuje Pomorska Kolej Metropolitalna

2015-10-02 18:53
pomorska kolej metropolitalna
Autor: PKM SA

Budimex był generalnym wykonawcą aglomeracyjnej i regionalnej linii kolejowej łączącej Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Port Lotniczy oraz Gdańsk Osowa/Rębiechowo. To największa inwestycja kolejowa na Pomorzu. 

Pomorska Kolej Metropolitalna ułatwia mieszkańcom Trójmiasta dojazd do pracy i szkoły. W przyszłości zaplanowano także połączenia z Kaszubami. Z początkiem października PKM rozpoczął kursy do Kartuz. Dwutorowy odcinek koleji wynosi 18 kilometrów, a wzdłuż niego znajduje się 8 przystanków. Wciąż powstają nowe. PKM wybudowane zostało w systemie „park & ride", co pozwala pasażerom przyjechać na przystanek własnym samochodem i kontynuować podróż pociągiem. Na linii znajduje się w sumie 41 obiektów inżenierskich i są wśród nich wiadukty kolejowe oraz drogowe, kładki dla pieszych oraz przepusty i przejścia pod torami. Zastosowano nowoczesne technologie łączności cyfrowej GSM-R oraz ERTMS.

Projekt został wykonany przez firmę Transprojekt Gdański, a generalnym wykonawcą był Budimex. Całkowity koszt inwestycji w 18-kilometrowy odcinek wyniósł 949 mln zł, co czyni ją najdroższą i największą na Pomorzu.

Nazwa inwestycji: Pomorska Kolej Metropolitalna
Inwestor: Pomorska Kolej Metropolitalna SA
Generalny wykonawca: Budimex SA
Projekt: Transprojekt Gdański
Początek realizacji: maj 2013
Koniec realizacji: kwiecień 2015
Koszt inwestycji: 949 mln zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej