Kujawsko-pomorskie zabytki remontowane za dotacje unijne

2012-08-07 13:32
Zabytki na Kujawach i Pomorzu remontowane za dotacje
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Odnawiane są kujawsko-pomorskie zabytki za unijne dotacje. Pula tegorocznego dofinansowania na prace konserwatorskie wynosi ponad 9 milionów złotych. W ramach przedsięwzięcia remontowany jest największy drewniany kościół w konstrukcji wieńcowej w Polsce.

Atrakcyjność Pomorza i Kujaw podnoszą liczne zabytki architektury, które znajdują się w różnych rejonach - budowle gotyckie, zamki, średniowieczne mury obronne i obiekty architektury romańskiej. W zabytkowych obiektach trwają prace konserwatorskie, które pochłoną 9,4 milona złotych, z czego 7,5 miliona to dotacje unijne. W ramach inicjatywy odnowionych zostanie 138 obiektów.

Zobacz również: Stuletni dworzec w Leżajsku po remoncie. ZDJĘCIA!

Kujawsko-pomorskie zabytki odnawiane są od trzech lat. W 2009 roku ruszył programu opieki nad zabytkami, który w dobiega końca w 2012 roku. Inicjatywa oprócz diagnozy i opisu materialnego dziedzictwa kulturowego regionu wyznaczyła kierunki ochrony zabytków na Kujawach i Pomorzu. Samorząd województwa dotychczas przeznaczył wielomilionowe środki na ochronę bezcennych obiektów w regioni.
Kwota wsparcia z lat 2009-2012 to 33 miliony złotych, a dofinansowanie dotyczy realizacji 408 projektów.

Kujawsko-pomorskie zabytki a prace konserwatorskie

Aktualnie prowadzone są prace konserwatorskie, m.in. w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Osiu (powiat świecki) z początku XX wieku. Remont konserwatorski objął hełm 41,5-metrowej wieży budowli. Oddanwiane są także polichromie ścienne w drewnie, które znajdują się w prezbiterium kościoła im. Mikołaja Biskupa w Pieraniu (gmina Dabrowa Biskupia, powiat inowrocławski).
Kościół to zabytek z XVIII wieku (wybudowany w latach 1732-1743). Warto nadmienić, że jest to największy kościół z drewna wykonany w konstrukcji wieńcowej w kraju. W ramach przedsięwzięcia kontynuowany jest remont drewnianego kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła w Wylatowie ( gmina Mogilno), która polega na konserwacji i rewaloryzacji elewacji zachodniej obiektu łącznie z wieżami.

Zabytki na Kujawach i Pomorzu są remontowane
Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego Prace konserwatorskie przy wieży kościoła w Osiu

Jakie zabytki zostały już odnowione?

Dobiegł końca remont elewacji kościoła św. Bartłomieja w Szadłowicach (powiat inowrocławski) oraz elewacji wieży kościoła św. Katarzyny i św. Małgorzaty w Wielkiej Łące (powiat golubsko-dobrzyński). Dodatkowo została odnowiona południowa elewacja kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w toruńskim Kaszczorku. Trwają już prace nad przygotowaniem programu opieki nad zabytkami na lata 2013-2016.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej