Krzywy wiadukt pod Pabianicami ma oficjalną nazwę

2012-11-12 15:12
Krzywy wiadukt pod Pabianicami
Autor: Firma Gotowski Waidukt ma 80 metrów długości

Znamy już oficjalną nazwę krzywego wiaduktu pod Pabianicami. Zwycięzcę wybrał inwestor - GDDKiA, który ogłosił konkurs na nazwę tej oryginalnej estakady. Obiekt jest jedyną tego typu niesymetryczną konstrukcją w Polsce. Długi na 80 metrów wiadukt wybudowała firma Gotowski w ciągu nowej obwodnicy Pabianic.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w wakacje ogłosiła konkurs na nazwę krzywego wiaduktu. Zwyciężcą został Pan Tadeusz Pietrzycki z Rumi, który zaproponował, aby krzywy wiadukt nazywał się „BŁĘDNIK”. Nagrodą w konkursie był album podsumuwujący ponad 190 lat historii drogownictwa w Polsce.

W Szynkielewie, w woj. łódzkim został wybudowany jedyny w swoim rodzaju krzywy wiadukt. Długa na 80 metrów estakada ma szansę stać się wizytówką regionu, podobnie jak krzywy dom, przy ul. Monte Cassino w Sopocie. Obiekt jest wyjątkowo niesymetryczny - płyta ma kształt łuku i dodatkowo zakręca. Niesymetryczne są równiez podpory. Obiekt został pomalowany na trzy kolory, co dodatkowo zwraca uwagę.

Jedyny taki wiadukt w Polsce

Obiekt jest wygięty w dwóch płaszczyznach, a wanty usztywniające konstrukcję zostały zamontowane pod różnymi kątami. Wiadukt nie ma żadnych symetrycznych elementów.

- Poza tym wyróżnia go wyjątkowa kolorystyka. Elementy stalowe pomalowane zostały na fioletowo, a płyta wiaduktu jest w barwach żółto-pomarańczowych - komentuje Paweł Pietraszak, dyrektor d.s realizacji w firmie Gotowski.

 

Krzywy wiadukt pod Pabianicami
Autor: Firma Gotowski Krzywy wiadukt pod Pabianicami, Szynkielew

Wiadukt a obwodnica Pabianic

Wiadukt został zamontowany na lokalnej drodze Petrykozy-Szynkielew i zrealizowany w ramach budowy obwodnicy Pabianic. Przypomnijmy, że 15-kilometrowa trasa (S14) została udostępniona kierowcom 14 lipca 2012 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej