Kraków: nowy dworzec PKS w 2004 roku

2007-06-04 14:19

W połowie przyszłego roku w Krakowie ma być gotowy nowy dworzec autobusowy w ramach Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego. Do jego budowy zostanie powołana specjalna spółka, w której udziały obejmie województwo małopolskie, gmina Kraków oraz PKS Kraków SA.

Obszar Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, w ramach którego wybudowany zostanie nowy dworzec PKS w Krakowie, obejmuje 60.000 metrów kwadratowych, z czego 20.000 przypada na drogi i chodniki. Przewidywana kubatura obiektów to 900.000 metrów sześciennych o powierzchni 250.000 metrów kwadratowych. Wielkości budynków zgodne z planem koordynacyjnym tego terenu, będą nawiązywać do wielkości sąsiadujących kamienic. Przy dworcu powstaną także hotele, centrum konferencyjne, budynki mieszkalne. Zgodnie z planami do połowy przyszłego roku nieopodal starego dworca PKS zostanie zbudowany pierwszy poziom nowego dworca z kilkunastoma stanowiskami dla autobusów. Zostanie on przykryty płytą, na której w kolejnym etapie zostanie dobudowany drugi poziom. Parkingi mają być usytuowane na płycie dworca kolejowego oraz pomiędzy dworcem a kompleksem budynków. Zgodnie z koncepcją urbanistyczno-architektoniczną najważniejsze obiekty mają być połączone ze sobą kładkami i pasażami. Wstępny projekt zagospodarowania terenu przygotowało krakowskie biuro architektoniczne I.G. Asymetria &IMB Atelier, reprezentujące firmę Tishman Speyer Properties w przetargu na przeprowadzenie inwestycji w tym rejonie. Firma Tishman Speyer Properties z USA zainwestuje w Krakowie 1,7 miliardów zlotych. Pieniądze na budowę Centralnego Dworca Autobusowego przekażą akcjonariusze nowej spółki w ramach zapłaty za akcje, które obejmą. Szacunkowy koszt tej inwestycji wynosi około 14 milionów złotych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej