Konsorcjum z Warbudem na czele zbuduje szpital uniwersytecki w Krakowie

2015-02-16 22:45

Nowa siedziba szpitala uniwersyteckiego w Krakowie powstanie przy ul. Jakubowskiego i Kostaneckiego w Krakowie, na terenie o powierzchni ponad 15 ha i będzie powiązana z sąsiadującymi obiektami Kampusu Medycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medium.

Nowo budowany obiekt to kompleks 9 budynków szpitalnych, w których znajdą się: diagnostyczno-zabiegowe oddziały łóżkowe; zespół operacyjny; oddział intensywnej opieki medycznej; szpitalny oddział ratunkowy; zespół jednodniowej hospitalizacji, a także zaplecze dydaktyczne i zaplecze techniczne (m.in.: główna stacja zasilania, sieci zewnętrzne, przyłącza instalacyjne, zbiorniki wód, stacja hydroforowa, kotłownia, kuchnia, pralnia, parkingi oraz lądowisko dla helikopterów).

Warbud jako lider konsorcjum zrealizuje nową inwestycję w Krakowie z partnerami: PORR POLSKA S.A. oraz VAMED Standortentwicklung und Engineering GmbH & CO KG.

Poszczególne segmenty nowego szpitala będą miały do 8 kondygnacji, w tym do 2 podziemnych. Wokół kompleksu znajdą się obiekty drogowe z 1254 wydzielonymi miejscami parkingowymi wraz z ciągami pieszymi i jezdnymi. Nie zabraknie także lądowiska dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Powierzchnia całkowita szptala to 108 373 015 m2. Powierzchnia zabudowy: 25 015 011 m2.

Plany wybudowania szpitala na Prokocimiu w obecnym kształcie były zaakceptowane już w 2011 roku. Od tej pory szpital czekał na pieniądze. Zatwierdzony przez Ministra Zdrowia w 2011 roku zaktualizowany program inwestycji zakłada sfinansowanie budowy szpitala uniwersyteckiego w wysokości 800 000 000 zł ze środków z budżetu państwa. Deklarację wsparcia finansowego podjął również Zarząd Województwa Małopolskiego, który zobowiązał się zapewnić wsparcie finansowe w wysokości do 60 mln euro ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na wyposażenie nowej siedziby. Wartość kosztorysowa całej inwestycji wynosi 1 230 060 000 zł.

Szpital będzie miał 925 łóżek, w tym 865 opieki standardowej i 60 łóżek opieki intensywnej, jak również blok operacyjny z 20 salami w centralnej jednostce operacyjnej oraz 2 salami operacyjnymi w centrum hospitalizacji jednodniowej i 2 salami operacyjnymi w jednostce pogotowia.

Początek realizacji inwestycji to styczeń 2015. Jako planowany termin realizacji tej inwestycji przyjęto datę 30 kwietnia 2019 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej